Aziziye Belediyesi’nden Zeka Oyunları Şöleni

26 Şubat 2015 Perşembe 15:28

Erzurum merkez Aziziye Belediyesi, ilçedeki okullarda ‘Zeka Oyunları Şöleni’ düzenledi. Şölen kapsamında ilçedeki 19 okuldan 8 bin öğrencinin zeka oyunlarıyla tanıştırmayı hedefleyen belediye, 23 Nisan’da ise turnuvada başarılı olan...

Aziziye Belediyesi'nden Zeka Oyunları Şöleni

Erzurum merkez Aziziye Belediyesi, ilçedeki okullarda ‘Zeka Oyunları Şöleni’ düzenledi. Şölen kapsamında ilçedeki 19 okuldan 8 bin öğrencinin zeka oyunlarıyla tanıştırmayı hedefleyen belediye, 23 Nisan’da ise turnuvada başarılı olan öğrencileri ödüllendirecek.

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, zeka oyunlarıyla öğrencilerin hafızalarının geliştirilmesi, problem çözme, akıl yürütme, strateji oluşturma, etkili iletişim, analiz–sentez, takım çalışması, kurallara uyma, zamanı verimli kullanma ve evrensel kültüre duyarlı olma gibi becerilerin geliştirilmesinin amaçlandığını söyledi.
Çocukların günümüzde zihinsel gelişimlerini televizyon, bilgisayar ve internet gibi alışkanlıkların olumsuz etkilediğini hatırlatan Başkan Orhan, zeka oyunlarıyla beynin doğru ve aktif kullanımı sayesinde çocukların akıl dolu saatler geçireceğine inandığını kaydetti. Katılımcı ve sosyal belediyeciliğin en önemli araçlarından birinin eğitim hizmetleri olduğunun altını çizen Başkan Orhan, “Eğitime yönelik her türlü yatırımı ve projeyi azami ölçüde destekleyecek, yeni projeler üretmeye devam edeceğiz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın gelişimi ve zihinsel becerilerini en üst seviyeye çıkarma gibi bir projeyle yola çıktık. Zeka oyunları şöleni bu bağlamda bir başlangıç ve bu tür sosyal sorumluluk projelerinin sayısını artırarak, çocuklarımızın dijital kültüre alternatif olan zeka oyunlarına olan ilgisini artırmaya gayret göstereceğiz. Yaklaşık üç ay sürecek proje sonunda sürpriz hediyelerin verileceği bir turnuva düzenleyerek projeyi şölen havasında tamamlayacağız.” dedi.

Aktif Akademi Akademik Danışmanı Doç. Dr. Halim Ulaş ise zekâ oyunlarının, dijital kültürün hâkim olduğu bir toplumda, bu kültüre alternatif en etkili unsurun zekâ oyunları olduğunu vurguladı. Ulaş, bu bağlamda, insana şiddetin her geçen gün arttığı günümüz şartlarında, zekâ oyunlarının önemli bir çıkış noktası olarak eğitim-öğretim sürecine dâhil edilmesi gerektiğini önemli olduğunu belirtti. Doç. Dr. Ulaş, Aziziye Belediyesi’nin sosyal sorumluluk kapsamında desteklediği projenin çok ciddi ve yaygın bir etki göstereceğini de sözlerine ekleyerek, projeye her türlü maddi ve manevi destek veren Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan’a teşekkür etti.
Zeka oyunları projesi kapsamında öğrencilere, dokuz taş, alquerque, petteia, surakarta, nim, tactiks, mangala, set, pentomino ve tangram gibi oyunlar öğretilecek.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x