Balkan geleneği 'Bocuk' Keşan'da hatırlandı

09 Ocak 2013 Çarşamba 01:09

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca beldesinde, geçmişte Balkanlar'da yapılan ‘Bocuk Gecesi’ düzenlendi. Bu sene 8.’si gerçekleştirilen gecede konuşan Çamlıca Belediye Başkanı Halil Büyükyatıkcı, 'Bocuk'un günümüzde unutulmaya...

Balkan geleneği 'Bocuk' Keşan'da hatırlandı

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca beldesinde, geçmişte Balkanlar'da yapılan ‘Bocuk Gecesi’ düzenlendi.

Bu sene 8.’si gerçekleştirilen gecede konuşan Çamlıca Belediye Başkanı Halil Büyükyatıkcı, 'Bocuk'un günümüzde unutulmaya yüz tutan bir Balkan geleneği olduğunu söyledi. Geceyi birlik, beraberlik ve kardeşliği sağlamak, hoşça vakit geçirmek amacıyla düzenlediklerini vurgulayan Büyükyatıkçı, "Bu gece, çok soğuk gecelerden biriymiş. Atalarımız, bu soğuk gecede donmamak için bir araya gelip ateş yakarak, mısır patlatarak, kabak pişirerek geceyi atlatıp sağ salim kalarak bizleri bugünlere getirmişler” dedi. Gecede davetlilere kabak tatlısı ikram edildi. Beyazlara bürünmüş yüzleri boyalı gençler, gelenek gereği evlerin camlarını tılayarak cama çıkanları korkuttu.

BOCUK GECESİ

Bocuk, Ortaçağ'dan kalma bir gelenek. Gecede her evde kabak pişirilir. Kabak tatlısı, ince akıtma, kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıtığı, ceviz gibi yiyecekler yenir. İnanışa göre 'Bocuk' adı verilen bir varlık, kabak pişen eve gelmez ve kötülük yapmazmış.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x