Başkan Altepe: Büyükşehir Yasası, israfı önleyecek

09 Ocak 2013 Çarşamba 11:07

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, TBMM Genel Kurulu'ndan geçerek kabul edilen ve kamuoyunda 'Büyükşehir Yasası' olarak bilinen düzenlemenin kentlerdeki sorunların çözülmesini ve kaynak israfının önlenmesini sağlayacağını...

Başkan Altepe: Büyükşehir Yasası, israfı önleyecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, TBMM Genel Kurulu'ndan geçerek kabul edilen ve kamuoyunda 'Büyükşehir Yasası' olarak bilinen düzenlemenin kentlerdeki sorunların çözülmesini ve kaynak israfının önlenmesini sağlayacağını söyledi.

        Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İnovasyon ve Liderlik Topluluğu öğrencilerinin düzenlediği ´Yerel Yönetimler ve Güncel Sorunlar´ konulu konferansa katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, üniversite öğrencilerini ‘Büyükşehir Yasası’ ve yerel yönetimler hakkında bilgilendirdi. ‘Büyükşehir Yasası’nın hedefinin yerelin gelişmesi olduğunu, Avrupa devletlerinin bunu daha önceden sağladığını dile getiren Başkan Altepe, Türkiye’nin de adım adım bu noktaya geldiğini ifade etti.

        Bursa olarak Büyükşehir Yasası’nın uygulamaya alınmasını heyecanla beklediklerini ifade eden Başkan Altepe, yereldeki sorunların ancak büyük bütçeli kurumlar aracılığıyla giderilebileceğini söyledi.

        Çözümlerin 400 kilometre öteden Ankara’dan çözülemeyeceğini kaydeden Başkan Altepe, okulundan hastanesine kadar şehirdeki her türlü sıkıntının Büyükşehir Belediyeleri tarafından giderilmesi gerektiğini ifade etti.

        Konuşmasında Bulgaristan'daki Türklerin yaşadığı belediyelerden örnek veren Başkan Altepe, oradaki birçok eksiği Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak kendilerinin giderdiğini açıkladı.

        Bulgaristan'daki bir okulun kendilerinden kitap talebinde bulunduğunu ve hemen baskıyı yaptırarak gönderdiklerini hatırlatan Başkan Altepe şunları kaydetti: "Bizden kitap istiyorlar gönderiyoruz. Oradaki okullar Milli Eğitim Bakanlığı´na bağlı olsa, ihtiyaçlarını kimle giderecekler? Büyükşehir Yasası tamamıyla hizmete alındığında Türkiye nüfusunun yüzde 76´sı büyükşehir belediyeleri tarafından yönetilecek. İl sınırlarındaki tüm sorunlar tek merkezden planlanacak ve yönetilecek. Yeni yasa Bursa'yı Bursa'ya, Kütahya'yı Kütahya'ya bağlıyor. Bunu gelişmiş ülkeler en güzel şekilde yapıyor, inşallah kısa zaman sonra biz de yapacağız."

        Büyükşehir Yasası'nın sadece sorunların etkin çözümünü sağlamayacağını, şehirlerde yaşanacak kaynak israfının da önüne geçeceğini söyleyen Altepe, yapılacak yatırımların tüm ayrıntılarıyla halkın gözü önünde gerçekleşeceğini söyledi.

        Kütahya'yla ilgili çalışmalar Ankara´da yapıldığı takdirde halkın bundan haberinin olamayacağını, herkesin açıklandığı kadarıyla ayrıntıları öğrenebileceğini ifade eden Altepe, "Çalışmalar Kütahya´da yapıldığı zaman tüm halk kaynakların nasıl kullanıldığına kuruşuna kadar vakıf olur. Kaynaklar ister istemez etkin bir şekilde kullanılır. Şehrin gücü ve fırsatları hızlı bir şekilde değerlendirilir. Sorunlar kısa sürede çözülür ve kenti ileriye götürme şansı gözle görülür derecede artar." şeklinde konuştu.

        Belediye başkanlarının halkın içerisinde yaşaması gerektiğini kaydeden Altepe, yapılan doğruların gururlandıracağını, yanlışların ise sıkıntıya sokacağını ifade etti. 10 yılı muhalefet, 5 yılı ilçe belediye başkanı, 4 yılı da büyükşehir belediye başkanı olarak 19 yıl boyunca Bursa siyasetinde yer aldığını hatırlatan Başkan Altepe, "Belediye başkanlığı bittikten sonra da aynı şehirde yaşayacağız. Onun için herkes yaptıklarının hesabını vermeye devam edecek. İyi şeyler gurur, yanlış şeyler sıkıntı kaynağı olacak. O nedenle taşıdığımız sorumluluk çok önemli." ifadelerini kullandı.

        Başkan Altepe, konferansın ardından Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Karaaslan, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ve Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça’yı da ziyaret etti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x