Başkan Civelek: Yaşlılar şefkatevinde huzur bulacak

13 Şubat 2013 Çarşamba 18:09

İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek halkla bütünleşmenin önemli olduğunu belirterek, yaşlı vatandaşların şefkatevinde huzur bulacaklarını söyledi.Hatay İskenderun Belediyesi’nin, T C Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Sosyal...

Başkan Civelek: Yaşlılar şefkatevinde huzur bulacak

İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek halkla bütünleşmenin önemli olduğunu belirterek, yaşlı vatandaşların şefkatevinde huzur bulacaklarını söyledi.

Hatay İskenderun Belediyesi’nin, T C Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Yaşlılar Şefkatevi hizmete girdi. Yaşlılar Şefkatevi açılış törenine Belediye Başkanı Dr. Yusuf H. Civelek, İskenderun Emniyet Müdürü Cengiz Başar, TC Doğu Akdeniz Ajansı Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, oda, sendika, dernek yöneticileri ve davetliler katıldı.

Eşi Dr. Ümran Civelek’in de katıldığı açılış töreninde konuşan İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf H.Civelek, çekirdek aileden dolayı kendini yalnız hisseden yaşlıların, SODES ile birlikte hayata geçirilen bu proje ile sosyal izolasyonun önleneceğini ve yaşam kalitesinin yükseltileceğini ifade etti.

İskenderun Belediyesi Kadın Kültür Sanat ve Eğitim Merkezlerinde binlerce kadının okuma yazma, seramik ve el sanatlarına kadar çeşitli ücretsiz sertifikalı kurslara katıldığını anımsatan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Bizim kültürümüzde zaten belirli yaş üstündeki, büyüklere saygı var. Son zamanlarda insanlar giderek yalnızlaşıyor. Çekirdek aileden dolayı yaşlılar evde kendini yalnız hisseder oldu, izolasyon başladı. Bu yalnızlığı ortadan kaldırmak için SODES ile böyle bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğu içindeyim. 50 ve üst yaş grubundaki insanlarımız burada resim yapacak, saz çalacak, bilgisayar öğrenecekler. Öğrenmenin yaşı yoktur. En güzeli öğrenmek, halkla bütünleşmek, hayatı hep birlikte göğüslemektir. Projeye emeği geçenlere ve katılanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız da yaptığı konuşmasında, bu proje ile sosyal hayata entegrasyonun hızlanacağını belirtti. Aynı iş çalışma platformunu 2013 yılı içerisinde yayınlanacak SODES projelerinde de beklediklerini ifade eden DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız şöyle konuştu: “SODES’in asıl amacı toplumsal bütünleşmeyi, sosyal entegrasyonu, özellikle toplumun dezajantajlı kesimi olarak algılanan ve sosyal hayatta da dezajantajlı görülen çocuklar, ev hanımları, yaşlılar, engelliler gibi insanların sosyal hayata entegrasyonunu hızlandıracak sosyal kalkınmanın gereği olan devletimizin bu konuda yapacağı projeleri biz de sahiplenip İskenderun Belediyemizin 2012 yılı içerisinde sunduğu projeyi kabul ettik. Bu konuda Belediye Başkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”

Yaşlılar Şefkatevi’nin açılış kurdelesini, Belediye Başkanı Dr.Yusuf H. Civelek ve katılımcılar birlikte kesti. Belediye Başkanı Dr. Yusuf H. Civelek, açılış töreninin ardından, konuklarla birlikte Yaşlılar Şefkatevi’ni gezdi ve sohbet etti. Açılış töreninde, bağlama hocası Aydın Koray türkü seslendirdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x