Başkentli kadınların mozaik sanatına ilgisi her geçen gün artıyor

19 Ocak 2013 Cumartesi 13:15

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesindeki BELMEK'de açılan mozaik kursuna kadınlar büyük ilgi gösteriyor. Üç bölgede açılan kurslarda haftanın iki günü 5’er saat eğitim veriliyor. Kurslarda...

Başkentli kadınların mozaik sanatına ilgisi her geçen gün artıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesindeki BELMEK'de açılan mozaik kursuna kadınlar büyük ilgi gösteriyor. Üç bölgede açılan kurslarda haftanın iki günü 5’er saat eğitim veriliyor. Kurslarda dökme cam, mermer, doğal taşlar, seramik gibi malzemelerle mozaik sanatından örnekler ortaya çıkarılıyor. Renklerin tanımı ile başlayan kursta 'taşların içeriği, nasıl temin edilebileceği, yerleştirme teknikleri, vernikleme' gibi konularda ayrıntılı bilgi verilerek, kursiyerin talepleri ve yeteneği doğrultusunda uygulamalar yapılıyor.

Mozaik kursuna ilişkin bilgi veren BELMEK usta öğreticilerinden Burcu Sarı, “Taşlarla her şey yapılabilir; tablo, bardak altlığı, kalemlik, masa üzeri süsü… Tamamen kişinin yeteneği ve azmine bağlı. Eğer sabrınız varsa el becerisi ve kişisel zevkinizi de katarak son derece özel tasarımlar, sanat eserleri ortaya çıkarabilirsiniz. Yalnız, yoğun emek, dikkat, bilgi ve yetkinlik gerektiriyor” dedi. BELMEK kurslarını 6 yıldır takip eden Nevin Erkut da, ahşap boyama ve örgü branşlarının ardından mozaik ile tanıştığını belirterek, “Daha sakinim, güzel işler çıkardıkça mutlu oluyorum. Öğreticilerimiz çok donanımlı. Mozaik sabır isteyen bir iş ama tarihi bir eserle uğraşıyor hissi de veriyor” diye konuştu. 2,5 yıldır Türkiye’de yaşayan Ukraynalı Alla Ünal da şunları söyledi: “Ev hanımıyım ve gazeteden bu kursun olduğunu öğrendim. Çok merak ettim. Haftada bir gün Kızılay’a gelerek mozaik kursuna devam ediyorum. Masa üzeri yapıyorum. Huzur veriyor, zamanımı kaliteli bir uğraşla geçiriyorum.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x