Bayburt TSO’dan Bayburt ESOB’a cevap

01 Şubat 2013 Cuma 17:20

Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Esnaf Sanatkârlar ve Odalar Birliği (BESOB) Başkanı Selahattin Karaman'ın oda üye kayıtları hakkındaki iddialarını cevapladı.         Karaman, 9 Şubat'ta yapılması...

Bayburt TSO'dan Bayburt ESOB'a cevap

Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Esnaf Sanatkârlar ve Odalar Birliği (BESOB) Başkanı Selahattin Karaman'ın oda üye kayıtları hakkındaki iddialarını cevapladı.

        Karaman, 9 Şubat'ta yapılması planlanan fakat TOBB'un NACE Kodları ve meslek gruplandırmalarına ilişkin bazı odaların yaptığı itiraz başvurusuyla ertelenen seçimler öncesinde BESOB'a kayıtlı üyelerin kaydının silindiği, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası'na geçiş yapıldığının iddia edilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.
Açıklamada, Karaman’ın iddiaları için şöyle denildi: "Bayburt Esnaf Sanatkârlar ve Odalar Birliği Başkanı Sayın Selahattin Karaman tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, oda kayıtlarımızın incelenmesi sonucu seçim süreci de dâhil olmak üzere son bir yıllık süre içerisinde 5 işletmenin BESOB’dan kaydını sildirerek, odamıza kayıt yaptırdıkları ve daha da önemlisi seçim süreci içerisinde sadece 3 işletmenin odamıza kaydedildiği bilgisini kamuoyuyla paylaşmak isteriz. Bu rakamlar dışında bizim ESOB’dan kendileri kaydını sildirmek sureti ile odamıza geldiğini tespit edemediğimiz, ama Sayın Karaman’ın tespit ettiği işletmelere ait bir sayı var ise bu sayı ile birlikte bu işletmelerin yasal niteliklerini de kamuoyu ile paylaşmalarını rica ediyoruz. Seçim sürecinde 3 işletmenin ESOB’dan kaydını sildirerek odamıza kayıt yaptırmasını sayı telaffuz etmeyerek sistematik bir çalışma ile ESOB üyelerinin odaya transfer edildiği şeklinde lanse etmeyi doğru bir tutum olarak bulmuyoruz."

        Açıklamada, ayrıca BTSO’nun resen kayıt yapabilme salahiyeti olmadığına değinilerek, BTSO’ya kayıt yaptıranların KOSGEB kredilerinden faydalanamayacağı beyanının ise gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x