BELMEK'in el nakışı dersleri büyük ilgi görüyor

03 Ocak 2013 Perşembe 11:27

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde sürdürülen Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) kapsamında 6 bölgede açılan el nakışı kursları büyük ilgi görüyor. Altındağ, Çankaya, Sincan, Keçiören,...

BELMEK'in el nakışı dersleri büyük ilgi görüyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde sürdürülen Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) kapsamında 6 bölgede açılan el nakışı kursları büyük ilgi görüyor. Altındağ, Çankaya, Sincan, Keçiören, Yenimahalle ve Çayyolu’ndaki kurs yerlerinde bu yıl 597 kadın el nakışı kursuna devam ediyor. Kursiyerler ve öğretmenler sık sık düzenledikleri gezilerle bölgesel kumaş örneklerini, nakışları, iplikleri, renkleri inceliyor. Basit nakış, Türk işi, hesap işi, file işi, Antep ajuru, Maraş işi, Maraş filesi, su zeni gibi başlıklarda malzeme tanıtımı ile başlayan eğitimler, dikiş, teknik bilgi, kumaş seçimi, renk tanıtımı, kasnak germe, gergef işlemeler, süsleme sanatı gibi konularla devam ediyor.

BELMEK’in ödüllü eğitmenlerinden, el nakışı rehber öğretmeni Ayşe Özdemir, kursiyerlerin öğrenmek amacıyla geldikleri kurslarda aynı zamanda terapi yaşadıklarına da dikkat çekerek, “Her kursiyer burada çok özeldir. Biz de kursiyeri tanıyıp onun el becerisine göre yönlendirme yapıyoruz. Ödül ya da sergi için çalışmıyoruz ama bu özverili çalışma sonucunda tabi ki başarıyı getiriyor” dedi. El nakışı sınıfında farklı kültürler, farklı memleketlerden kadınların bir araya gelerek tarihi yaşattığına dikkat çeken Kurs Öğretmeni Yasemin Konca ise “Ortaya çıkan her üründe 100 yıllar sonrasına eser bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çok eski sandıklarından çıkan el nakışlarını tekrar çalışıp gelecek tarihimize emanet ediyoruz. El nakışı kendi el emeğimiz, göz nurumuz. BELMEK kursları bir sanat evi” diye konuştu. Kursiyerlerden emekli Hatice Tatlıçeşme ise BELMEK’te eğitime devam edebilmek için haftanın 2 günü Eryaman’dan Demetevler’e geldiğini söyleyerek, yeteneklerini bu kursta keşfettiğini dile getirdi. Hobi olarak el nakışı ile ilgilendiğini ifade eden Semra Yıldırım da BELMEK’te yeteneklerini keşfederek, hediye amaçlı pek çok güzel ürün ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x