Bilgi Evleri kapılarını hükümlülerin çocuklarına açtı

28 Aralık 2012 Cuma 13:37

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ihtiyaç sahibi öğrencilerin üniversiteye hazırlanmalarını destek sağlayan Bilgi Evleri, bu kez de denetimli serbestlikten yararlanan mahkûmların çocuklarına kapılarını açtı. Afyonkarahisar...

Bilgi Evleri kapılarını hükümlülerin çocuklarına açtı

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ihtiyaç sahibi öğrencilerin üniversiteye hazırlanmalarını destek sağlayan Bilgi Evleri, bu kez de denetimli serbestlikten yararlanan mahkûmların çocuklarına kapılarını açtı.

Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar ile Belediye Başkanı Burhanettin Çoban arasında yapılan protokole göre hakkında serbestlik tedbiri verilen hükümlü, koruma kuruluna başvuru yapan eski hükümlü ve mağdurların çocukları ile suça sürüklenen çocuklar bilgi evlerinden faydalanabilecek.

Denetimli Serbestlik Müdürü Fatih Akkaya, Bilgi Evleri Projesi'ni ilgiyle takip ettiklerini söyledi. Akkaya, "Bu hizmetten, denetimli serbestlik kapsamındaki hükümlü, suça sürüklenen çocuklar ve mağdurların çocukları ile Koruma Kurulumuza başvuru yapan, eski hükümlülerin çocuklarının da faydalanmasını istedik. Belediye Başkanımız talebimizi olumlu karşıladı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz." dedi.

Protokolün her yıl eşgüdümlü olarak belediye tarafından değerlendirilip, eksik kalan ya da ihtiyaç duyulan kısımların tespit edileceğini belirten Akkaya, ihtiyaç sahibi hükümlülerin belirlenmesinin ardından, adres durumuna ve bilgi evlerindeki kontenjana göre ayarlama yapılacağını belirtti.

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da Bilgi Evleri'nin denetimli serbestlik kapsamındaki hükümlülerin çocuklarına hizmet edecek olmasının kendilerini son derece sevindirdiği söyledi. Çoban, "Bu güzel teklifi düşünen, hayata geçiren başta Cumhuriyet Başsavcımıza, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'ne teşekkür ediyorum. Türkiye'ye örnek olsun." dedi.
    
        Çocuklara sadece eğitim değil, sosyal aktiviteler de sağlayacaklarını kaydeden Çoban, talep gelmesi halinde bu çocukların kırtasiye ve giysi ihtiyaçlarının karşılanması konusunda yardımcı olabileceklerini kaydetti.

        Protokolün topluma daha faydalı bireyler yetiştirilmesi açısından önemli olduğunu belirten Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar da bu işbirliği protokolü ile ekonomik durumu iyi olmayan hükümlü, mağdur ve eski hükümlülerin çocukları ile suça sürüklenen çocukların eğitim öğretim yönünden desteklenmesinin amaçlandığını söyledi. Yazar, bilgi evlerinde eğitim görecek çocukların işlemleri sırasında her iki kurumun insan onuruna saygı ve dürüstlük, gizlilik, tarafsızlık ile çocuğun yüksek yararı ilkelerini dikkate alarak hizmet vereceğini kaydetti. Yazar, bu konuda desteklerini esirgemeyen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a teşekkür etti.

        Afyonkarahisar Belediyesi tarafından şehrin değişik yerlerinde yaptırılan 6 Bilgi Evi, halen hizmet vermeye devam ediyor. Önümüzdeki yıl sayıları 8’e çıkacak olan bilgi evlerinde 2 bine yakın öğrenciye ücretsiz dershane eğitimi veriliyor. Bilgi evlerinde sportif ve kültürel faaliyetlerin yapılabildiği mekânlar, araç ve gereçler de bulunuyor.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x