Boşanmaların yüzde 41'i evliliğin ilk 5 yılında oluyor

01 Ekim 2013 Salı 17:44

Yapılan istatistiki çalışmaya göre, ülkede boşanmaların yüzde 41'inin ilk 5 yılda gerçekleştiği bildirildi. Dünyada en fazla boşanmanın olduğu ülkenin Portekiz, en az olduğu ülkenin Filipinler olduğu belirtiliyor. Filipinler Anayasası'na...

Boşanmaların yüzde 41'i evliliğin ilk 5 yılında oluyor

Yapılan istatistiki çalışmaya göre, ülkede boşanmaların yüzde 41'inin ilk 5 yılda gerçekleştiği bildirildi. Dünyada en fazla boşanmanın olduğu ülkenin Portekiz, en az olduğu ülkenin Filipinler olduğu belirtiliyor. Filipinler Anayasası'na göre boşanmak yasak olduğu için ülkede boşanma vakası görülmediği dile getiriliyor.

Tarihte Fenikeliler, Yunanlılar, Romalılar, Cermenler ve Endülüs Emevileri'nin hüküm sürdüğü Avrupa Birliği (AB) üyesi Portekiz Aile Bakanlığı, Başkent Lizbon'da 2012 yılında boşanma oranının yüzde 73 olduğunu açıkladı. Bu yıl içinde de 23 bin çiftin boşandığı bildirildi.

Türkiye'de ise en fazla boşanma oranının 2001 ekonomik krizinde olduğu, Vatandaşlık ve Nüfus Müdürlüğü verilerine göre evlenen 520 bin çiftten 140'ınon aynı yıl içinde boşandığı belirtiliyor. Manavgat Kaymakamlığı Evlilik Okulu Projesi (EVOP) Koordinatörü, Aile İletişim Uzmanı Arif Özutku, yapılan istatistiki çalışmalara göre ülke ve bölgelerinde boşanmaların yüzde 41'inin evlenmelerde ilk 5 yıl içinde gerçekleştiğini bildirdi. Özutku, eşlerin birbirini tanımaları ve evliliklerini ömürlerini sonuna kadar götürmede ilk 5 yılın önemli olduğunu söyledi.

Özutku; Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu'nun öncülüğünde, 2 yıl önce hayata geçirilen Toplumda Şiddeti Önleme Projesi, EVOP ve Aile Bilgilendirme ve Danışmanlığı Projesi'yle (ABDAP) geçen yıl ilçede boşanmaların yüzde 24,6 oranında düştüğü ve bu yıl sonunda bu rakamın daha yukarı seviyede olmasını beklediklerini söyledi.

Özutku, "Proje kapsamında 2 bin 500 kişiye eşler arası sağlıklı iletişim kurma ve ailenin önemi üzerine bilgilendirme yaptık. Günümüzde boşanmaların başında eşler arasında birbirine karşı saygının bitmesiyle olduğunu görüyoruz. Saygının olmadığı yerde sevgi de olmaz. Evlilikte benim dediğim olur, her şeyi ben bilirim anlayışı yanlış bir anlayış. Uzun evliliğin sırrı eşler arası saygıda çıtayı hiç bir zaman düşürmemede saklı. Kadın ve erkekte bir elmanın yarısı, birbirine üstünlüğü yok. İki yarım birleşince bir bütün oluşur ve birbirini tamamlar. Eşler birbirine karşı kesinlikle gönül kırıcı söz söylemesin. Kötü söz evliliği zedeler. Ağızdan çıkan istenilmeyen bir söz karşısında hiç zaman geçirilmeden özür dilenmeli. Özür dilemek de bir erdemdir. Eşler biribirine karşı sürekli sevdiklerini söylemeli. Suyu hiç eksik olmayan tek deniz, sevgi denizidir. Eşler birbirine karşı sevdiklerini söylerse sevgi denizinin suyu sürekli artar." dedi.

Özutku, evlilikte ilk 5 yılın önemli olduğunu ve eşler arasında sağlıklı iletişim kurulmasında EVOP ve ABDAP gibi projelerin aynı zamanda bir okul görevi gördüğünü kaydetti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x