Bursa Atatürk Meydanı'na yıkılan caminin yerine yenisi yapılacak

10 Mart 2015 Salı 16:53

Bursa Kent Konseyi (BKK) Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu tarafından yeniden yapılması gündeme getirilen Bursa Atatürk Meydanı’ndaki Sarı Kadı Abdullah Camii’nin yeniden yapılacağı bildirildi. Bursa Kent Konseyi (BKK), Tarihi Bey Sarayı’nın...

Bursa Atatürk Meydanı'na yıkılan caminin yerine yenisi yapılacak

Bursa Kent Konseyi (BKK) Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu tarafından yeniden yapılması gündeme getirilen Bursa Atatürk Meydanı’ndaki Sarı Kadı Abdullah Camii’nin yeniden yapılacağı bildirildi.

Bursa Kent Konseyi (BKK), Tarihi Bey Sarayı’nın ardından Heykel Meydanı'nda bulunan ve 1930’lu yıllarda yıkılan 550 yıllık tarihi caminin ihya edilmesi için çalışmalara geçtiğimiz yıllarda başladı. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Başbakanlık Yardımcılığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Osmangazi Belediyesi Başkanlığı, İl Müftülüğü, Vakıflar ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na dilekçeler yazıldı.

Verilen dilekçelerde, BKK Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu’nca yapılan araştırmalar sonucunda Bursa Atatürk Meydanı’nda Ünlü Cadde girişinin güneyinde bulunan, ancak 1930’lu yıllarda yıkılarak yerine başka binaların yapıldığı ve şu an bankaların kullandığı binaların bulunduğu Sarı Kadı Abdullah Camii’nin ihya edilmesi, yeniden inşa edilmesine yönelik taleplerin gerçekleştirilmesi için imar değişiklikleri istendi ve plan tadilatları belediye meclislerinden geçiyor.

BKK Başkanı Semih Pala, "Bursa’da tarihi kültürel mirasın korunması, açığa çıkarılması için her türlü çalışmanın öncüsü olmaya ve bu çalışmaları desteklemeye devam edeceğiz." dedi. 1930’lu yıllarda yıkılarak yerine binaların yapıldığı parselde bulunan Halk Bankası ve Ziraat Bankası’na çağrıda bulunan Pala, Sarı Kadı Abdullah Camii’nin yeniden yapılması için banka yetkililerinin yardımcı olmasını istedi. Pala, "Sarı Kadı Abdullah Camii’nin yerinde bulunan banka binalarının yerine, yıkılan camiyi yeniden yaparak Bursa’ya ve tarihimize yeni bir cami hediye edin." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x