Bursa Kapalı Çarşı yenilenecek

02 Mart 2013 Cumartesi 10:31

Bursa Tarihi Kapalı Çarşı yenilenecek. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olan Kapalı Çarşı´nın tümüyle yenilenmesini öngören projenin ihalesinin yapıldığını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sonbahar aylarında...

Bursa Kapalı Çarşı yenilenecek

Bursa Tarihi Kapalı Çarşı yenilenecek. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olan Kapalı Çarşı´nın tümüyle yenilenmesini öngören projenin ihalesinin yapıldığını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sonbahar aylarında tamamlanacak çalışmalarla Kapalı Çarşı´nın yeni yüzüyle Bursa´ya yepyeni bir vizyon katacağını açıkladı.

Her gün yerli ve yabancı binlerce kişinin ziyaret ettiği Kapalı Çarşı’nın tepeden tırnağa yenilenmesini öngören projenin ihalesi yapıldı. Önümüzdeki günlerde sonuçlanacak ihalenin ardından başlatılacak ve sonbahar aylarında tamamlanması planlanan çalışmalar, Kapalı Çarşı´yı vizyon bölge haline getirecek. Bursa’ya gelen tüm yerli ve yabancı turistlerin ilk durağı olan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hanlar bölgesi sınırları içerisinde yer alan ve 1958´deki yangından bu yana tadilat görmeyen Kapalı Çarşı´nın ıslah edilmesinin zorunluluk haline geldiğini söyledi.

Bölge esnafıyla Kapalı Çarşı´nın düzenlemesine yönelik toplantılar yaptıklarını ve taslak bir proje üzerinde uzlaştıklarını hatırlatan Başkan Altepe, üzerinde uzlaşılan projenin ihalesinin geçtiğimiz günlerde yapıldığını açıkladı. İhale sürecinin birkaç gün içinde tamamlanacağını ve çalışmalara başlayacaklarını söyleyen Başkan Altepe, "Yıllardan sonra Kapalı Çarşı, hak ettiği düzenlemelere kavuşacak. Proje dahilinde; başta çatılar olmak üzere cepheler, zemin, giriş ve çıkışlar değişecek. Çatılar çini desenli olarak hafif metalden özgün mimariye uygun şekilde yapılacak. Cepheler traverten taş kaplama ve vitrinlerle birlikte tümüyle yenilenecek. Tabelalar tek tip ve düzenli hale getirilecek. Çalışmalar tamamlandığında, Kapalı Çarşı Bursa´ya yakışır hale gelecek. Esnafımız, çarşımız ve Bursa’mız için önemliydi. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Büyükşehir Belediyesi´nin Kapalı Çarşı´da başlatmayı düşündüğü proje hakkındaki görüşlerini dile getiren Bursa Tarihi Hanlar Birliği Başkanı Bülent Erginal, çarşıların restorasyonu ve sağlıklaştırması çalışmalarından sonra sıranın Kapalı Çarşı´ya gelmesinin kendilerini sevindirdiğini kaydetti. Tamamlanacak çalışmanın bölge ticaretini artıracağını, Kapalı Çarşı´nın yeni yüzüyle Bursa´ya ve turistlere daha iyi hizmet verir hale geleceğini söyleyen Erginal, "Kapalı çarşı Bursa'nın sembolü. oraya yapılacak her türlü katkı şehre katkıdır." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x