Çağrı Koleji'nin öğretmenleri mental aritmetik sertifikası aldı

18 Ocak 2013 Cuma 14:43

Giresun Çağrı Koleji öğretmenleri 'Mental Aritmetik Eğitmenlik' sertifikalarını aldı.        Okul müdürü İlyas Başak, yaptığı açıklamada, Giresun’da bir ilke imza attıklarını söyledi. Başak,...

Çağrı Koleji'nin öğretmenleri mental aritmetik sertifikası aldı

Giresun Çağrı Koleji öğretmenleri 'Mental Aritmetik Eğitmenlik' sertifikalarını aldı.

        Okul müdürü İlyas Başak, yaptığı açıklamada, Giresun’da bir ilke imza attıklarını söyledi. Başak, "Şu anda ülkemizin birçok ilinde yaygın hale gelen ve ailelerin çocuklarının bu eğitimi almaları için çaba sarfettiği bu eğitimi biz öğretmenlerimize aldırarak Giresun’da bir ilki başardık. Bu eğitimi okulumuzdaki öğrencilerimize, özellikle ilkokuldaki bütün öğrencilerimize vermek istiyoruz.” dedi.

        Mental aritmetik eğitimi, beynin sağ ve sol olarak geliştirilerek, iki lob arasında koordinasyonu sağlayan, muhakeme yeteneğini artıran, refleksleri güçlendiren, dikkat ve konsantrasyonu artırarak, kişilere yüksek öz güven sağlayan, akademisyenler ve matematik eğitimcileri tarafından hazırlanmış eğitim programı olarak biliniyor. Mental aritmetik eğitimi, zamanla beyni tümüyle harekete geçirdiğinden hesap makinesi ve benzeri araçlardan daha hızlı bir şekilde hesaplamalar yapmayı sağlıyor. Bu eğitim sürecinde 'Soroban Abaküsü' kullanılıyor. Abaküs günümüzdeki hesap makinesi, bilgisayar ve benzeri araçların ilkel hali olarak nitelendiriliyor. Asıl kökeni Çin, Japonya, Malezya gibi ülkeler olan bu eğitimin, 4-12 yaş grubundaki çocuklarda oldukça etkili olduğu bilimsel olarak ortaya konulduğu belirtiliyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x