Çalıkuşu Balesi, Bursa'da sahnelendi

13 Ocak 2013 Pazar 11:09

Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı eserinden sahneye uyarlanan ‘Çalıkuşu Balesi’, Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) tarafından Bursa Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) sahnelendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,...

Çalıkuşu Balesi, Bursa'da sahnelendi

Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı eserinden sahneye uyarlanan ‘Çalıkuşu Balesi’, Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) tarafından Bursa Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) sahnelendi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Dünya Bankası ve TÜSİAD işbirliğiyle Bursa Valiliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen ‘Kadınlar için iş fırsatları’ konulu Adım Adım Anadolu Bursa buluşması, Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda yapıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan'ın katıldığı toplantını ardından Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı eserinden sahneleye uyarlanan ‘Çalıkuşu Balesi’ Bursalı sanatseverlerle buluştı. Bursalı sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği gösteri, renkli görüntülere sahne oldu.

Türk sanat müziğinin en seçkin eserlerinin kullanıldığı bale gösterisinin libretto, reji ve koreografisini dünyaca ünlü koreograf Devlet Sanatçısı Merih Çimenciler yapıyor. Dekor ve kostüm tasarımı Alexandre Vassilien’e, ışık uygulaması Tarı Deniz’e ait olan bale, MDOB sanatçıları tarafından sahnelendi. 1920´li yıllarda savaşın yoksullaştırdığı Anadolu´da, fedakar bir öğretmenin öyküsünü anlatan 2 perdelik ´Çalıkuşu´ balesinde, başlıca rolleri; Büşra Ay, Burak Serkan Cebeci, Mahmut Akyol, Beatrice Parma, Özge Hoşer, Meltem Ayar ve Özge Uzun Ösmen paylaşıyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x