CHP’li Arık: Pazarören’e sahip çıkacağız

03 Ağustos 2015 Pazartesi 13:02

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Pazarören Lisesi mezunlarıyla bir araya geldi. Kayseri ve Türkiye’nin yakın tarihinde Pazarören Köy Enstitüsü’nün önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Arık, Pazarören’deki...

CHP'li Arık: Pazarören'e sahip çıkacağız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Pazarören Lisesi mezunlarıyla bir araya geldi. Kayseri ve Türkiye’nin yakın tarihinde Pazarören Köy Enstitüsü’nün önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Arık, Pazarören’deki tarihe sahip çıkılması gerektiğinin altını çizerek, yakın tarihin bu önemli mirasına sahip çıkacaklarını vurguladı.

7 Haziran seçimlerinin ardından vatandaşlarla buluşmasına ara vermeden devam eden CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, birçok etkinliğe katılıyor. Arık, Pazarören’de de Türkiye’nin ilk köy enstitülerinden biri olan ve günümüzde Pazarören Anadolu Lisesi olarak faaliyet gösteren lisede Pazarören Mezunlarıyla bir araya geldi. AK Parti iktidarı öncesinde Pazarören Lisesi’nin tarihi doku olarak tescil edildiğini hatırlatan Arık, ancak buna rağmen bu tarihi dokunun kaderine terk edildiğini ifade etti. Arık, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Neredeyse 3-4 yılda bir eğitim sistemini yeni baştan ele alan ancak her seferinde daha kötü bir tablo ile bizleri karşı karşıya bırakanlardan bu tarihe sahip çıkmasını beklemek saflık olur. Aydınlık Türkiye şiarından vazgeçmeyen Pazarören’in, Kayseri’nin ve Türkiye’nin bir değeri olan bu eğitim yuvasına sahip çıkmak, bu tarihi yaşatmak zorundayız. Bunun için zamanında gerekli adımlar da atıldı. Pazarören Köy Enstitüsü, Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 5/5/2000 tarih ve 2576 sayılı kararı ile 96 dönümlük okul alanı koruma altına alınmış, toplam 26 binadan 18’i tescillenmişti… Ancak geçen zaman içinde bu konuda en ufak bir adım atılmadı. Bu yörenin bir çocuğu olarak, Pazarören’deki bu tarihe sahip çıkacağıma ve yeniden hayat bulması için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum. Bugün karşılaştığımız bu utanç tablosunu silmek, Pazarören’i hak ettiği yere taşımak, buradaki tarihi canlandırmak bizlerin borcudur.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x