Çıraklar iş adamlarını örnek alıyor

16 Ocak 2013 Çarşamba 15:44

Çorum Şehit Öğretmen Fatih Tekin Mesleki Eğitim Müdürlüğü, iş yeri sahibi olma aşamasında çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemlerinin anlatıldığı eğitim seminerleri düzenliyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Mesleki Eğitim Merkezi...

Çıraklar iş adamlarını örnek alıyor

Çorum Şehit Öğretmen Fatih Tekin Mesleki Eğitim Müdürlüğü, iş yeri sahibi olma aşamasında çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemlerinin anlatıldığı eğitim seminerleri düzenliyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Doğan Uyar, çıraklık eğitimi alan öğrencilere, bugün çalıştıran konumuna gelen iş adamlarının buraya nasıl geldiklerini paylaşmaları için seminerler düzenlendiğini dile getirdi.

Daha önce mobilya, döşeme, ahşap işlerinde çalışanlara berber, kuaför, güzellik bakımı alanlarındaki çırak ve kalfalara bu seminerlerin yapıldığını, güzel verim alındığını söyleyen Uyar, ''Çünkü verilmesi gereken bilgilerin hem öğretmenler tarafından hem de sahada çalışanlar tarafından verilmesinin öğrenciler üzerinde olumlu etkiler bırakıyor.'' dedi.

Bir seminere katılan Dura Makine ortaklarından Macit Çubuk, çalışmaları anlatarak tecrübelerini paylaştı. Çubuk, şöyle dedi: ''Sizler gelecekte bizlerin yerlerine geçecek ve sanayiyi bizden aldığınız noktadan çok daha ileriye götüreceksiniz. Bunun için de en başta size işinizde sebat etmenizi, sabırla işinize devam edip, işinizin bütün inceliklerini öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Yaptığınız işin en iyisini, en sağlamını yapmalısınız. Önceliğiniz, zengin olma değil, insanların güvenini kazanmak olmalı, insanlara güven vermişseniz zaten tercih edilen siz oluyorsunuz. Bugün günümüzde sadece mesleki bilgi yeterli olmuyor, belli bir kültürü de almak gerekiyor.''

Artık sadece ülke içine değil, ülke dışına da iş yapıldığını anlatan Çubuk, çırakların döneminde yurt dışı ağın çok daha geniş ve fazla olacağını kaydetti. Kendilerini ona göre hazırlamalarını tavsiye eden iş adamı Çubuk, bilgi ile tecrübeyi mutlaka birleştirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x