"Çocuk sahibi olamayan aileler, bir yılın sonunda doktora başvurmalı"

02 Mayıs 2013 Perşembe 16:44

Uzmanlar, bir yıldır evli çiftlerin düzenli beraberlik olmasına rağmen çocuk sahibi olamaması durumunda bir tüp bebek merkezine başvurarak araştırma yaptırmaları gerektiği uyarısında bulundu. Medical Park Samsun Hastanesi, Tüp Bebek Ünitesi...

Uzmanlar, bir yıldır evli çiftlerin düzenli beraberlik olmasına rağmen çocuk sahibi olamaması durumunda bir tüp bebek merkezine başvurarak araştırma yaptırmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Medical Park Samsun Hastanesi, Tüp Bebek Ünitesi doktorlarından Op. Dr. Muhterem Akdeniz kısırlık hakkında bilgi vererek şüphe duyulan durumlarda vakit kaybetmeden kişilerin bir merkeze başvurmasını istedi. Tüp bebek merkezlerinin iki hücre üzerine, yani kadın ve erkek hücrelerine profesyonelce yaklaştığını belirten Dr. Muhterem Akdeniz, "Çocuk olamamasının sebebinin, yüzdelik sıralanışı yüzde 40 erkeklerde, yüzde 40 kadınlarda, yüzde 10 hem erkek de hem kadın da yüzde 10’u ise bilinmeyen sebeplerden dolayıdır. Sebepten sonuca doğru araştırma gerektiren çiftlerde, kadınların araştırılmaları için adet gününün 2. veya 5. günü arasında yapılacak hormon testi, ultrason (yumurtalık rezervi ve rahim içerisindeki dokunun değerlendirilmesi, çocuk olmasına engel olabilecek miyom, polip gibi görünümler) sonuçları ile teşhis veya tanısı yapılmaktadır." diye konuştu.

Bir başka tanı yöntemini de rahim filmi çekimi olduğunu sözlerine ekleyen Op. Dr. Muhterem Akdeniz, "Rahim filmi ile rahmin pozisyonu, rahim iç görsel dokusunun röntgenle değerlendirilmesi, kanalların açık olup olmadığının ortaya çıkarılması kadın adına yüzde 40 sebebi netleştirecektir." dedi.

Erkekten alınacak olan en az 3-4 günlük cinsel perhiz ile yapılacak olan spermiogram, ile sorunun kime ait olduğunun ayrıştırılacağını vurgulayan Op. Dr. Muhterem Akdeniz, “Erkek den alınan sperm testinin sayı, hareketlilik ve morfoloji (şekil) değerlendirilmesi de yüzde 40 erkekle ilgili problem olup olmadığını ortaya çıkarır. Tedavi gerekiyorsa da değerlendirmelere göre tedavi planı çizerek kısırlık konusunda yardımcı olabiliriz." dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x