Denizli’de kömür ve kalorifer kazanı denetimleri yapıldı

24 Aralık 2012 Pazartesi 11:34

Denizli Belediyesi, kalorifer kazanlarının zamanında ve standarta uygun yakılması için kömür ve kalorifer denetimi yaptı. Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü ekipleri, havaların soğumasıyla birlikte yanan soba ve kaloriferlerin yol açtığı...

Denizli'de kömür ve kalorifer kazanı denetimleri yapıldı

Denizli Belediyesi, kalorifer kazanlarının zamanında ve standarta uygun yakılması için kömür ve kalorifer denetimi yaptı. Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü ekipleri, havaların soğumasıyla birlikte yanan soba ve kaloriferlerin yol açtığı hava kirliliğini en aza indirmek amacıyla kömür satış noktalarını ve konutları denetledi.

Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, belediyenin hava kirliliğini en aza indirmek amacıyla çalıştığı, bununla birlikte vatandaşların da konuya duyarlılık göstermesi gerektiğini belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi: “Kömür satış noktalarına satış izin belgeleri olup olmadığı, kömürlerin İl Mahalli Çevre Kurulu’nca belirlenen kalite kriterlerine uygun olup olmadığı denetlenmektedir. Ayrıca hava kirliliğinin sadece kömür satış noktaları denetlenerek engellenemeyeceği bilinciyle konutlarda da denetim ve eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Bu denetimlerde hem yakılan kömürün kalitesi belirlenmekte hem de kalorifer yakıcılarına ve apartman site yöneticilerine yerinde eğitimler verilmektedir. Eğitimler kapsamında kazan ve baca bakım ve temizliklerinin yapılması, kazanların ateşçi belgesi olan görevlilerce usulüne uygun olarak yakılması ve az yakıtla çok ısınmak için neler yapılacağına dair pratik bilgiler verilmektedir. Konutlardan alınan numuneler, belediyemiz bünyesindeki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından akredite olmuş Çevre Kalite Laboratuvarı (DENÇEV)’nda tahlil edilmektedir.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x