Deprem bilinci olmadığı gibi vatandaş oturduğu binaya da güvenmiyor

04 Ağustos 2015 Salı 11:59

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, bilimsel temeli olmayan halkı panikten öteye götürmeyecek spekülatif bir açıklamalara insanların inanmamasını söyledi. Tatar, hiç bir bilimsel veri olmadan, 10-30 yıllık...

Deprem bilinci olmadığı gibi vatandaş oturduğu binaya da güvenmiyor

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, bilimsel temeli olmayan halkı panikten öteye götürmeyecek spekülatif bir açıklamalara insanların inanmamasını söyledi.

Tatar, hiç bir bilimsel veri olmadan, 10-30 yıllık gözlem, jeolojik, sismolojik, jeodetik ve jeokimyasal araştırmalar yapılmadan, '30 Temmuz’da yaşanan 5.2 büyüklüğündeki bir depremden sonra artçı deprem olmadı, 1-2 gün içerisinde olmazsa, 6.7-7.0 büyüklüğünde deprem olabilir’ şeklindeki açıklamaların bilimsel temelinin bulunmadığını aktardı.

Mehmet Tatar, 5.2 büyüklüğündeki depremin odak derinliği, odak mekanizması, 1.500 metreden kalın çökelim olduğu Kilikya havzasındaki kabuk yapısı ve tektonik çatı konusunda farklı görüşler varken, 'Artçı deprem olmadı' diye ve herhangi bir deprem üst kurulunun onayına sunulmadan yapılan bu görüşün talihsiz olduğunu belirtti.

JMO Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar şöyle konuştu; “Eğer böyle bir tehlike varsa, bu konuda yasal sorumlu kurum olan AFAD ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından gerekli açıklamalar yapılır. Ülkemizin herkesin bildiği gibi yüzde 98’i deprem riski altında yer almaktadır. İstatistiklerin de gösterdiği gibi her yıl en az bir hasar verici deprem olmaktadır. Önemli olan depremden sonra yara sarma yerine, depremden önce gerekli önlemlerin alınmasıdır. Jeoloji Mühendisleri Odası olarak bu konuda görüşümüzü ve önerilerimizi her platformda söyledik ve söylemeye devam edeceğiz.”

'DOĞA OLAYININ AFETE DÖNÜŞMEMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPMALIYIZ'

Deprem gibi doğa (sel, heyalan, kaya düşmesi gibi) olaylarının her zaman olduğunu, olmaya da devam edeceğini belirten Tatar, “Bu doğa olaylarının afete dönüşmemesi için çalışmalar yapmalıyız. Her şeyden önce deprem master planlarının bir an önce yapılması gerekmektedir. Henüz depreme hazırlıklı bir toplum olmadığımızı 5.2 büyüklüğündeki deprem göstermiştir. Adanalılar geceyi ailece sokakta geçirmiştir. Toplum deprem bilincinde olmadığı gibi oturduğu binaya da güvenmiyor.” diye konuştu.

Halen tam olarak deprem şuurunun oluşmamasının kendilerini üzdüğünü ifade eden Tatar, “Adana Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinde depremle ilgili birimlerin yoktur. Bu konudaki eksikliğin bir an önce giderilmesi gerekmektedir.” dedi.

'BİNA ALIRKEN FAYANSINDAN VE LÜKSÜNDEN ÖNCE, SAĞLAMLIK KONUSUNA DİKKAT EDİN'

Bir bina satın alınırken maalesef lüks olup olmadığı kadar sağlam olup olmadığına dikkat edilmediğini vurgulayan JMO Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar sözlerini şöyle tamamladı; “Halbuki bir bina almadan önce deprem yönetmeliklerine göre yapılmış mı? Buranın zemin etütleri yapılmış mı? O bina etüt ve planlara göre yapılmış mı? Bunlara bakmak gerekiyor. Ben buradan halkımıza bu konuda şunları tavsiye etmek istiyorum. Bina alırken penceresinden, kapısından, fayansından ve lüksünden önce, sağlamlık konusuna dikkat etmelerini istiyoruz. Gerisi tercihlere kalmış teferruattır. Halkımızın bu tür bilimsel verilere dayanmayan haberlere inanmamasını öneriyorum. Ayrıca doğru yere doğru bina yapılırsa deprem gibi doğa olayların meydana getirdiği zararların azalacağı gibi korkulacak bir olay olmaktan çıkacaktır.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x