Dr. Cora: Yeni dönemde notlar dikkate alınsın eksikler tamamlansın

07 Şubat 2013 Perşembe 14:43

Yarıyıl tatilinin bitmesine ve eğitimde ikinci dönemin başlamasına sayılı günler kala Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora öğrenciler ve velilere uyarılarda bulundu. Dr. Cora, "Öğrencilerin karnelerindeki notların sadece öğrencinin...

Dr. Cora: Yeni dönemde notlar dikkate alınsın eksikler tamamlansın

Yarıyıl tatilinin bitmesine ve eğitimde ikinci dönemin başlamasına sayılı günler kala Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora öğrenciler ve velilere uyarılarda bulundu. Dr. Cora, "Öğrencilerin karnelerindeki notların sadece öğrencinin değil aynı zamanda anne-babanın, öğretmenin, okul müdürünün ve tüm eğitim yöneticilerinin notlarıdır. Yeni dönemde bu notlar dikkate alınsın ve nedere eksiklik varsa onlar tamamlansın." dedi.

Önümüzdeki pazartesi günü okullar ikinci dönem için kapılarını öğrencilerine açacak. Yeni eğitim döneminde öğitim camiası ve velilere tavsiyelerde bulunan müdür Cora, “Çocuklarımızın başarı olduğunda nasıl gururlanıyor ve mutlu oluyorsak, ortada bir başarısızlık durumuda varsa şapkamızı önümüze koyup düşünmeliyiz. Bizler başta olmak üzere eğitim teşkilatındaki tüm arkadaşlarım bu durumu sorgulamalı ve başarıyı bir önceki yıla göre nasıl artırabilirim sorusunun cevabını bulup gereğini yapmalı. Tatil döneminde öğrenciler ve öğretmenler ile birlikte eğitimdeki diğer unsurlar enerjilerini yeniden toparladılar. Başlayacak olan II. yarı yılın daha verimli geçmesi için iyi bir tatil çok önemli idi. Artık ara tatilin sonuna doğru yaklaştık. Anne-babalar evlatlarının ve kendilerinin I. dönemini her açıdan gözden geçirmek üzere çocukları ile birlikte demokratik bir aile toplantısı yapsınlar. Bu toplantıda tüm bireyler hem aile içindeki, hemde çocuğun okul hayatındaki problemleri tartışsınlar. Yeni döneme aile bireylerinin sorunları tartışıp, çözüm yolu bulmaları ümit ediyorum ki öğrencilerimizin başarısını ilk döneme göre daha da artıracaktır." dedi.

EĞİTİMLİ VE “BİLİNÇLİ” AİLE OLMAK
Velilerin evlatlarının gelişiminde çok büyük rolünün olduğunun önemine değinen Dr. Cora, “Ailenin eğitim seviyesinin yüksek olması önemli ancak bilinçli olması daha da önemli. Çocuklarımız öğrenmeyi model olarak gerçekleştirmekteler. Ev ortamında ebeveynde gördükleri davranışları okul ortamında aynen sergiliyorlar. Örneğin anne-baba evde birbirine nasıl hitap ediyorsa çocukta okulda ve çevrede öyle hitap ediyor. Bu hitap yanlış olsa bile çocuk bunu evde kafasına kodladığı için fark etmiyor. Bu nedenle ebeveynler davranışlarına çok dikkat etmeli. Çocuklarını hayata hazırlarken kendilerinide yenileme gayreti içinde olmalı. Zamanın bilim ve teknolojisinin sunduğu imkanlara sahip olduğu kadar, kendi kültür ve medeniyetimizin zenginliklerine de vakıf olan evlatlar yetiştirmek esas olmalıdır." şeklinde konuştu.

İNTERNET VE TV’YE DİKKAT
Öğrenci, aile, öğretmen,idareci ve eğitim-öğretimde yer alan herkesin tv izleme ve internet kullanmalarını çok önemsediğini ifade eden Dr. konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kendini yenileme, ders çalışma, kitap okuma, oyun oynama, internet –tv, sosyal hayat çalışmaları gibi hayatımızın bir parçası olan bu olgularda hepimiz planlı hareket etmeliyiz. İnternet ve tv’de kesinlikle bilinçli davranmalı nefsimize yenik düşmemek için çaba sarf etmeliyiz. Ailelere güvenli internet paketi kullanmalarını tavsiye ediyorum. Tüm eğitimciler, aileler, çocuklar ve gençler televizyonda neyi izleyeceklerini iyi seçmeli ve zaman sınırı koymalı. Boşa vakit geçirmek en kolay ve kısa vadeli mutluluk getiren bir davranıştır. Hayatı önümüze çıkan tüm olumsuzluklara rağmen programlı ve uzun vadeli plan yaparak yaşamak ise doğru olandır. Sözlerimin sonunda 11 Şubat 2013 pazartesi günü başlayacak II. yarıyılın öğrencilerimize, tüm eğitim çalışanlarına ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x