DÜGİAD üyelerine mali destek programı anlatıldı

23 Şubat 2013 Cumartesi 13:56

Osmaniye Düziçi Girişimci İş Adamları Derneği (DÜGİAD) üyelerine Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) 'Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı' anlatıldı. DÜGİAD ve DOĞAKA işbirliği...

DÜGİAD üyelerine mali destek programı anlatıldı

Osmaniye Düziçi Girişimci İş Adamları Derneği (DÜGİAD) üyelerine Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) 'Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı' anlatıldı.

DÜGİAD ve DOĞAKA işbirliği ile Düziçi Meslek Yüksekokulu konferans salonundaki programın açılış konuşmasını yapan DÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Şen, "TUSKON'a bağlı bir dernek olarak amaçlarının Düziçi’nin ve ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmaktır. Bu nedenle kurulduğu günden bu yana çağdaşlık ve uygarlık seviyesinde bölgesel, sektörel potansiyellerin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve girişimciliğin artırılması için faaliyetler düzenlemekteyiz. Sanayici ve işadamlarının sorunlarının çözümü adına dayanışma ve bilgi alışverişi yapmaktayız. Sürekli gelişen ve değişim gösteren ekonomik, mali, mesleki ve sosyal konularda konferans, seminer ve kurslar düzenleyerek iş yaşamındaki kişileri bir araya getirecek ortak zeminler ve platformlar organize etmekteyiz. İş dünyasında etik değerlerin oluşturulması, toplumsal sosyal sorumluluk bilincinin artırılması ve ilçemizin ekonomik ve sosyal anlamda daha güçlü konuma gelmesi amacıyla koyduğumuz hedefler doğrultusunda derneğimizin amaçlarına uygun etkinlikler yapmaya devam etmekteyiz." dedi.

DOĞAKA Osmaniye Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Erdinç Kadıoğlu ise 2012 yılı Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı hakkında bilgi verdi. Kadıoğlu, Düziçililerin mutlaka uygun ve çok proje vererek, bu imkandan faydalanması gerektiğini vurguladı.

Proje faaliyetlerinin, başvuru sahibinin faaliyet, görev ve yetki alanı içerisinde bulunması ve varsa faaliyet alanı değişikliğinin en geç program ilan tarihinden önce yapılmış olması gerektiğini belirten Kadıoğlu, "Proje başvurusunda bulunacakların, ajansın faaliyet gösterdiği Hatay, Kahramanmaraş veya Osmaniye'ye kayıtlı olmaları veya merkezlerinin ya da yasal şubelerinin bu bölgede bulunması gerekmektedir." şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı'nın amaçlarından da bahseden Erdinç Kadıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Programımızın amaçlarına baktığımızda, bölgemiz kalkınmasında hedef sektörlerdeki işletmelerin yenilikçi yöntemler ile desteklenerek sürdürülebilirliklerini sağlamak, böylelikle dünya ve yakın coğrafyamızdaki olumsuz gelişmelerin etkilerini en aza indirgemek, mekânsal hedef olarak belirlenen bölge ilçelerindeki işletmelerin modernizasyon ve kapasite artırımlarının desteklenmesi ile hem bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak hem de bölge kalkınmasına olan katkılarını artırmak, bölgesel kalkınma sürecinde oluşan çevresel atıkları geri dönüşüm ile ekonomiye kazandırmak, böylelikle çevreye zarar verme potansiyeli olan atıkların olumsuz etkilerini en aza indirgemektir."

Destek programına, bölgedeki KOBİ'ler ve ticari esaslara göre faaliyet gösteren kooperatiflerin başvuru yapabileceğini kaydeden Kadıoğlu, her bir proje için 40 ile 400 bin TL'ye kadar hibe desteği verilebileceğini ifade etti. Kadıoğlu, "Program kapsamında bölgemizde az gelişmiş ilçelerimizden yapılacak proje başvurularına ilave puan verilecek. Mevcut işletmelerin araştırma ve geliştirmeye dayalı yeni ürün üretimleri ve yenilikçi üretim modelleri geliştirmesine katkı sağlamak istiyoruz. Bölge kalkınmasında sürükleyici rol oynayabilecek hedef sektörlerden alınacak başvurulara da ilave puan verilecek. Osmaniye'de yer fıstığı ve zeytincilik faaliyetlerine yönelik yenilikçi projeler ilave puanlarla desteklenecek." diye konuştu.

80 işadamının katıldığı programda DÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Şen, DOĞAKA Osmaniye Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Erdinç Kadıoğlu'na günün anısına plaket verdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x