Edremit Körfezi'nde sıhhi katı atık depolama tesisi kurulacak

23 Şubat 2013 Cumartesi 11:27

Körfez Belediyeler Birliği (KBB)'nce, Balıkesir'in Burhaniye ilçesine bağlı Çallı köyünde kurulması planlanan sıhhi katı atık depolama tesisinin sahasında jeolojik etüt çalışmaları tamamlandı. Çevre Mühendisi Sinem Erdoğdu’nun...

Edremit Körfezi'nde sıhhi katı atık depolama tesisi kurulacak

Körfez Belediyeler Birliği (KBB)'nce, Balıkesir'in Burhaniye ilçesine bağlı Çallı köyünde kurulması planlanan sıhhi katı atık depolama tesisinin sahasında jeolojik etüt çalışmaları tamamlandı. Çevre Mühendisi Sinem Erdoğdu’nun kontrolörlüğünde, Petra Mühendislik Müşavirlik Ltd.Şti.'nin jeoloji mühendisleri tarafından yapılan sondaj çalışmalarında, seçilen zeminin sıhhi depolama için uygunluğu ve burada depolama yapılmasının çevreye etkisi olup olmadığı inceleniyor.

Seçilen sahada, proje yüklenicisince tespit edilen yedi noktada sondaj çalışması yapılarak, açılan kuyulardan karot numuneler alındı. Bunlarda zemin geçirgenliği, madde mukavemeti, tabanın jeolojik yapısı gibi ayrıntılar inceleniyor. Sonuçlar, yüklenici firma tarafından rapor halinde hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulacak. Erdoğdu, sondaj çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bu tesisler yapılırken çevre ve halk sağlığının korunması birinci öncelik. Bunun için projeleri titizlikle takip ediyoruz. Burhaniye Belediyesi, jeolojik çalışmaların hava muhalefetinden etkilenmeden sürdürülebilmesi için ekiplere büyük destek sağladı. Projenin zamanında tamamlanması için tüm ekipler işbirliği içinde çalışıyor. Bu projeyle Körfez’in katı atık problemi sona erecek.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x