ERÜ botanik bahçesi için protokol imzaları atıldı

04 Ağustos 2015 Salı 17:19

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Merkez Kampüsü sınırları içerisinde Uluslararası Botanik Bahçesi yapımı için Erciyes Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Hamza Çakır ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç arasında Kayseri...

ERÜ botanik bahçesi için protokol imzaları atıldı

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Merkez Kampüsü sınırları içerisinde Uluslararası Botanik Bahçesi yapımı için Erciyes Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Hamza Çakır ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç arasında Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ün huzurlarında protokol imzalandı.

Erciyes Üniversitesi Merkez Kampüsü Talas Yolu ve raylı sistem bitişiğindeki gölet alanı ve çevre mevkilerindeki yaklaşık 300 dekarlık alanı kapsayacak olan Botanik Bahçesi projesi protokol imza töreni Kayseri Valiliği Toplantı Salonu’nda düzenlendi. Bünyesinde Kayseri yöresine ait endemik bitkileri de barındıracak olan proje hakkında ilk değerlendirmeyi yapan Vali Orhan Düzgün, “Bugün Melikgazi Belediyesi ile Erciyes Üniversitesi arasında güzel bir projeye imza atmak için bir aradayız. Her iki kurum arasında daha önceki görüşmeler neticesinde Erciyes Üniversitesi alanı içerisine 300 dekarlık bir alana “Botanik Bahçesi” yapılması konusunda bir fikir birliğine varıldı. Biz de bugün bu güzel projeye şahitlik yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Erciyes Üniversitesi’nin Kayseri için çok önemli ve değerli olduğunun altını çizen Vali Düzgün; “Üniversitedeki öğrenciler güzel vakit geçirebilecekleri bir alana sahip olacaklar. Kültür ve turizm kenti olan Kayseri’de böyle güzel bir botanik bahçesinin olması ilimiz adına memnuniyet verici. Değerli katkılarından dolayı Rektörümüze ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Botanik Bahçesi hakkında bilgilendirme yapan Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ise projeyi sahiplendikleri ve destekledikleri için Vali Orhan Düzgün’e teşekkür etti. Büyükkılıç, Erciyes Üniversitesi’nin Melikgazi ilçe sınırları içerisinde olmasından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu, bu güzel üniversitenin içerisinde yapacağımız bu projenin hem görünüm açısından hem de üniversitede ilgili bölümlerdeki öğrenci ve akademisyenlere katkı sağlayacağını dile getirdi. Şehrin böyle bir botanik bahçesine ihtiyacı olduğunu ve en kısa sürede bu projeyi hayata geçirmek için çalışacaklarının altını çizdi.

ULUSLARARASI BOYUTTA BİR PROJE OLACAK

Erciyes Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Hamza Çakır ise sözlerine Vali Orhan Düzgün’ün projeye olan desteklerinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek başladı. Çakır; “Öncelikle Sayın Belediye Başkanıma şükranlarımı arz ediyorum. Erciyes Üniversitesi’nin gerçekten böyle bir alana ihtiyacı vardı. Üniversitemiz Fen Fakültesi’nin karşındaki alandan başlayıp, İletişim Fakültesi’ne kadar uzanacak olan bu botanik bahçesi uluslararası bir proje olacak, bu projeye başlamadan önce Türkiye’de kurulmuş olan botanik bahçelerinin yanı sıra gerekli görülen uluslararası boyutta olan botanik bahçeleri de ziyaret edilerek projeye başlanılacak. Bu alan yerel bitkilerin yanı sıra ulusal çaptaki bitkilerin doku örneklerini de bünyesinde barındıracak. Melikgazi Belediyesi ve bütün il ilçe belediyelerimiz üniversitemize her daim destek olmaktalar. Başta Melikgazi Belediyesi olmak üzere bütün destekte bulunan belediyelerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Katkılarından dolayı Melikgazi Belediye Başkanı Sayın Memduh Büyükkılıç’a da ayrıca teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Toplantı, yapılması kararlaştırılan botanik bahçesi hakkında proje yürütücüsü uzmanlar tarafından detaylı bilgi verilmesinin ardından Vali Orhan Düzgün’ün huzurlarında Melikgazi Belediyesi ile Erciyes Üniversitesi arasında protokol imzalarının atılmasıyla son buldu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x