Erzurum’da dezavantajlı bölgeler için önemli proje

01 Ekim 2013 Salı 17:50

Erzurum’un en eski yerleşim yeri ve aynı zamanda 1990’lı yıllara kadar ticaret merkezi olan Mahallebaşı ve çevresindeki 13 mahallenin yeniden eski ihtişamlı günlerine dönmesi için çalışma başlatıldı. Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’ın...

Erzurum'da dezavantajlı bölgeler için önemli proje

Erzurum’un en eski yerleşim yeri ve aynı zamanda 1990’lı yıllara kadar ticaret merkezi olan Mahallebaşı ve çevresindeki 13 mahallenin yeniden eski ihtişamlı günlerine dönmesi için çalışma başlatıldı. Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’ın koordinesinde yürütülen Proje ile bölgede sosyoekonomik dönüşüm projesi uygulanacak.

Mahallebaşı ve Çevresi Sosyoekonomik Dönüşüm Projesi olarak uygulamaya konulan proje ile bölgenin ekonomik manada güçlendirilmesi ve sosyal yönden desteklenmesi amaçlanıyor. Vali Altıparmak başkanlığında yapılan toplantı ile bölgede yapılması planlanan çalışmalar masaya yatırıldı. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Vali Yardımcısı Naci Aktaş, Yakutiye Kaymakamı Ahmet Katırcı, İl Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, bazı kurumların il müdürleri ve İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü personeli katıldı. Toplantıda TDP Şube Müdürü Kaya Korkmaz tarafından geniş kapsamlı brifing verildi.

Kurumların bu bölgelerde yaptığı çalışmalarla ilgili kurum müdürlerini dinleyen Vali Altıparmak, kurumların bir kısmının oraya taşınabileceğini ve oralarda yoğunlaşabileceğini söyledi. Kamu kurumlarının oraya yoğunlaşması ile bölgede bir değer artışı olacağını ifade eden Vali Altıparmak orada kentsel dönüşümün de olumlu etkisinin olacağını belirtti. Toplantıya katılan kurumların bir araya gelerek o bölgede yapacağı çalışmalarla ilgili olarak teknik çalışmalar yapmasını isteyen Vali Altıparmak, çalışmalarını daha sonra yapılacak geniş kapsamlı toplantıya getirmelerini istedi.

Toplantıda görüşlerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ise bölgede ekonomik canlılığı sağlamak amacıyla Süt Ürünleri Çarşısı yaptıklarını söyledi. Tepe Mezarlık bölgesinin kentsel dönüşüme tabi tutulduğunu belirten Başkan Küçükler, bölgeye önem vermesi sebebiyle kültür merkezinde bir makam odası ihdas ettiğini ve haftanın belli günlerinde orada çalıştığını ifade etti. Bölgeye yönelik yapılacak çalışmalara ilişkin görüş ve düşüncelerin paylaşılmasının ardından toplantı sona erdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x