Gönüllü hanımlardan kan bağışı

04 Mayıs 2015 Pazartesi 11:40

Yağmur Eğitim ve Kültür Derneği gönüllü hanımları, Kırıkkale Kızılay Şubesi’ne kan bağışında bulundu. Dernek binasında bir araya gelen gönüllü hanımlar, kan vermenin kutsal bir görev olduğu vurgusu yaptı. Kadınlar, formları...

Gönüllü hanımlardan kan bağışı

Yağmur Eğitim ve Kültür Derneği gönüllü hanımları, Kırıkkale Kızılay Şubesi’ne kan bağışında bulundu.

Dernek binasında bir araya gelen gönüllü hanımlar, kan vermenin kutsal bir görev olduğu vurgusu yaptı. Kadınlar, formları doldurularak, kan değerleri ölçümü yaptırdı. Daha sonra doktor tarafından muayene edilen kadınlar, gönüllü kan bağışında bulundu.

Derneğe katkılarından dolayı teşekkür eden Kırıkkale Kızılay Şube Başkanı Cengiz Kaplanhan, "Kan bağışı hem insanlık görevi hem de toplumumuzdaki dayanışmanın bir örneğidir. Bugün başkasına lazım olan kan, belki de bir gün bizlere de lazım olacaktır. Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. Bir damla kan bir hayat kurtarır. Kan bağışı kampanyasına destek olan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Kaplanhan, kan vermenin sağlık açısından da büyük önem taşıdığını belirten Kaplanhan, "Kan vermek kalp krizini ve bunun yanında birçok hastalığı önlemektedir. Bir gün herkesin başına gelebilecek bir ihtiyaçtır. Zor durumda olan birine yardımcı olmak İnsanlık görevimizdir. Kan bağışı yapmak insanlara faydalı olması sebebiyle dinimizce de önem arz ediyor." ifadesini kullandı.

Kaplanhan kan vermenin sağlık faydalarını ise şöyle anlattı: "Kan vermenin faydaları nelerdir diye sorarsanız; kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur. Verilen kanın yerine, vücutta anında genç hücreler dolaşıma katıldığı için bağışçı daha dinç ve canlı olur. Kandaki yiyecek yağ oranı düşer, düzenli kan bağışı kalp krizi ihtimalini yüzde 90 azaltır. Kan bağışlayan kişide, baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur."

Kan verme konusunda her ilin kendine yeterli olması gerektiğini belirten Yağmur Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Fikriye Sözeri ise ilk defa kan verme kampanyasını başlattıklarını ve devamının geleceğini söyledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x