Hayırsever Rahime Batu için mevlid okutuldu

14 Şubat 2013 Perşembe 16:36

Beşer Eğitim Kurumları tarafından Malatyalı hayırsever ve Türkiye’nin ilk kadın cerrahı merhum Rahime Batu’nun ölüm yıldönümü için Mevlid-i Şerif okutuldu.Turgut Özal Camii’nde öğlen namazını sonrası düzenlenen mevlit programına...

Hayırsever Rahime Batu için mevlid okutuldu

Beşer Eğitim Kurumları tarafından Malatyalı hayırsever ve Türkiye’nin ilk kadın cerrahı merhum Rahime Batu’nun ölüm yıldönümü için Mevlid-i Şerif okutuldu.

Turgut Özal Camii’nde öğlen namazını sonrası düzenlenen mevlit programına Rahime Batu Okulları yöneticileri, velileri ve aile yakınları katıldı.
Beşer Eğitim Kurumları Genel Müdürü Zeki Göçer, Rahime Batu’nun eğitime yaptığı birçok katkının unutulmaması gerektiği dikkate alarak merhume için Mevlid-i Şerif programı düzenlediklerini belirtti. Göçer, şöyle devam etti: ”Seyyid Battalgazi'nin torunlarından ve Türkiye’nin ilk operatör doktoru olan Rahime Batu, başarılı ve maddi imkanlardan mahrum öğrencilerin eğitimine büyük önem veriyordu. Rahime Batu hanımefendi sahip olduğu bütün malvarlığını, bu yönde Malatya'da faaliyet gösteren ve dedesinin ismini taşıyan Battalgazi Eğitim Vakfı'na 1989 yılında vakfetmişti. Rahime Batu Hanımefendi Türkiye'de ilk organ naklini de yapanlardandır. Fakirlere, Yoksullara yardımı seven cömert bir hanımefendi olarak tanınır. Hayattayken fırsat buldukça Malatya'ya gelen ve banisi olduğu Özel Rahime Batu okullarını ziyaret eden Rahime Batu, aynı zamanda vakfın onur üyesiydi. Merhume, eğitime çok önem veren ve ülkenin geleceğinde eğitimin ne anlama geldiğini en iyi bilen kişilerden biriydi. Bu nedenle, vakfımızın eğitime olan katkılarına destek vermek amacıyla her zaman vakfımızın yanında oldu. Op. Dr. Rahime Batu Hanımefendi Malatya'mızın ve ülkemizin yetiştirdiği mümtaz şahsiyetlerden biridir. Rahime Batu hanımefendiyi rahmetle anıyoruz. Eğitim kurumları olarak kendisine vefa borcumuzu ödemek için Mevlid-i Şerif programlarını geleneksel hale getirmeyi arzu ediyoruz.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x