Heyelanda çöken İntam'da yıkımlar başladı

31 Ocak 2013 Perşembe 16:12

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılında yaşanan heyelanın ardından göçen İntam Blokları'nın bulunduğu alandaki dönüşüm çalışmalarını, ağır hasarlı olduğu için boş duran 99 bloğun yıkımıyla başlattı. Heyelanın ardından...

Heyelanda çöken İntam'da yıkımlar başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılında yaşanan heyelanın ardından göçen İntam Blokları'nın bulunduğu alandaki dönüşüm çalışmalarını, ağır hasarlı olduğu için boş duran 99 bloğun yıkımıyla başlattı.

Heyelanın ardından çöken İntam 95 ve 97 bloklarının yanında bulunan ve ağır hasan gördüğü için boş duran İntam 99 bloğunun yıkımına başlandı. İntam’daki hak sahiplerinin yanı sıra Çekirge halkı tarafından da merakla beklenen yıkım için düzenlenen törene; Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Çekirge Mahallesi Muhtarı Mehmet Taşkeser, belediye ve il genel meclisi üyeleri, çevre mahalle muhtarları, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve hak sahipleri katıldı.

Heyelanın yaşandığı dönemde, Osmangazi belediye başkanı olduğunu hatırlatan ve süreci ilk günden beri takip ettiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa’nın en prestijli bölgesinde 2006 yılında istinat duvarı kaydı, hem daire sakinlerinin, hem de mahallenin huzuru kaçtı. Daire sahipleri evlerini boşalttı. Biz de o zaman belediye olarak önlemlerimizi aldık. Bir hafta sonra da İntam 95 ve 97 binaları çöktü. Allah’a şükür böyle bir olayı can kaybı olmadan atlattık. İlk günden beri konunun çözümü için çalışmaları başlattık ancak ilçe belediye olduğumuz için bir şey yapamadık, yetkiler Büyükşehir’deydi. Büyükşehir Belediye Başkanı olur olmaz, bu yaraya merhem olmak için tüm ekibimizle yoğun bir çalışma yaptık. Birkaç proje hazırladık ancak bunlar kabul görmedi. Sonunda arkadaşlarıma ‘beni de mal sahibi olarak düşünün ve kabul edebileceğim bir proje getirin’ dedim. Kendimi mal sahiplerinin yerine koydum. Hem belediyenin hem de hak sahiplerinin çıkarlarına en uygun projeyi sonunda hatırladık. Hak sahiplerinin yüzde 90’ı muvafakat verdi ve tapu devir işlemleri de başladı. Kalan yüzde 10’u da kamulaştırma istedi. Anlaştıklarımız oldu, bazıları için de değer tespit çalışmaları, ilgili kurumlar tarafından sürüyor. Tapuların yüzde 75’i Büyükşehir’e geçince, boş olan İntam 99 bloğunda da yıkımı başlatıyoruz.” diye konuştu.

Yıkılan binalarda Bursa’nın seçkin ailelerinin oturduğunu söyleyen Başkan Altepe, “Kentin en prestijli semtinden daire alan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için gereken her şey yapıldı. Yapılacak proje ile burası yine Bursa’nın en prestijli semti olacak. Hem yasal prosedürler hem de herkesin içine sinen bir proje hazırlanması amacıyla biraz zaman kaybettik, ancak artık bir an önce başlayıp projeyi tamamlamak istiyoruz. Şimdiden hem Bursamıza hem de hak sahiplerine hayırlı olsun.” dedi.

Çekirge Mahallesi Muhtarı Mehmet Taşkeser de mahallenin en prestijli binalarının bulunduğu alandaki mevcut görüntünün Bursa’ya hiç yakışmadığını ifade ederek, “Bu konuyla ilgili başkanımızla görüştüğümde söz verdi, ‘bu benim namus meselem’ dedi ve bugünlere geldik. Başta bu proje olmak üzere mahallemize yaptığı hizmetler nedeniyle başkanımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Hak sahiplerinden Atilla Parlamış ise geçmişe sünger çektiklerini belirtti. Parlamış, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe başta olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür etti ve projenin bir an evvel tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Konuşmaların ardından, İntam 99 bloğunun yıkımına başlandı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x