İlkadım'da çöpler yer altı konteynerinde uzaktan kumandayla boşaltılacak

23 Ocak 2013 Çarşamba 17:54

Samsun merkeze bağlı İlkadım Belediyesi, yer altı konteyner projesiyle Karadeniz Bölgesi’nde bir ilki gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, yer altı konteynerlerin çöp alma kapasitesinin 10 kat fazla olduğunu, böylece çöp...

İlkadım'da çöpler yer altı konteynerinde uzaktan kumandayla boşaltılacak

Samsun merkeze bağlı İlkadım Belediyesi, yer altı konteyner projesiyle Karadeniz Bölgesi’nde bir ilki gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, yer altı konteynerlerin çöp alma kapasitesinin 10 kat fazla olduğunu, böylece çöp toplama araçlarının trafiği daha az rahatsız edeceğini söyledi.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, yer altı konteyner sisteminin toplam maliyetinin 2 milyon TL olduğunu, hem yakıt hem personel tasarrufu sağlayacak olan sistemin kendini 2 yılda amorti edeceğini ifade etti. Demirtaş, "Önceden 50 personel ve 10-15 araçla çöp toplarken, şimdi 2 araç ve 4 personelle bu işi yapacağız. Dolayısıyla ciddi bir personel tasarrufu olacak. Oradaki personelleri de başka yerlerde değerlendireceğiz.” dedi.

Yeraltı çöp konteynerlerini yaklaşık olarak 15 belediyenin kullandığını belirten Demirtaş, “Yeraltı konteynerlerini 2 senedir dile getiriyorduk. Yeraltı çöp konteynerlerin faydası çok. Diğer konteynerlerimiz tekerlekliydi ve bunlar 500 bin litre alıyordu. Kimse, evinin önüne konteyner istemediği için sağa sola itiyordu. Ayrıca, yer altı konteynerlerinin çöp alma kapasitesi, mevcut konteynerlerimize oranla 10 kat daha fazla. Günde dört kez aynı yerden çöp araçlarımız çöp toplamak zorunda kalıyor. Yer altı sistemiyle birlikte günde iki kez ve gece olmak şartıyla çöp toplama araçlarımız trafiğe girmiş olacak. Böylece, ilçemizin trafiğini rahatlatmış olacağız ve araçlarımızın mazot tasarrufu yapmalarını sağlayacağız.” diye konuştu.

Yer altı çöp konteynerlerinin, özel bir araçla uzaktan kumanda sistemiyle boşaltılacağını söyleyen Başkan Demirtaş, “Öncelikle vatandaşımız, evinde topladığı çöpü poşete koyarak buraya gelecek ve çöpünü kapaktan içeri atacak. Kapağında çok sert ve yaylı bir sistem var. Bu kapak sayesinde hayvanlar konteynerin içine giremeyecek. Etrafa kötü koku saçmayacak. Her gün çöp toplama kamyonumuz buraya geldiği zaman görevli arkadaşımız, elindeki kumanda ile ilgili butona bastığı zaman çöp konteyneri yukarıya çıkacak, konteyneri alıp kamyona boşaltacak. Sonra tekrar sistemin olduğu yere konteyneri koyacak. Butona bastıktan sonra da konteyner tekrar yerin altına inecek. Boşaltma sırasında sokakları ve kaldırımları kirleten hiçbir sızıntı olmayacak. Konteynerlerin yeraltında 5 metrelik yüksekliği var. Yer üstünde sadece 60 santimetrelik bölümü görünüyor. Kilitli olduğu için konteynerlerin herhangi bir amaçla karıştırılması mümkün olmayacak.” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x