İzmir'deki Esenköy arabalı vapuru yenilendi

04 Mart 2013 Pazartesi 13:07

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin körfez ulaşımında kullandığı "Esenköy" isimli araba vapuru yenilendi. Ana makine ve destek ünitelerindeki arızalar sebebiyle geçen yaz İzmir Askeri Tersane Komutanlığı’nda kapsamlı bir onarım süreci...

İzmir'deki Esenköy arabalı vapuru yenilendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin körfez ulaşımında kullandığı "Esenköy" isimli araba vapuru yenilendi. Ana makine ve destek ünitelerindeki arızalar sebebiyle geçen yaz İzmir Askeri Tersane Komutanlığı’nda kapsamlı bir onarım süreci geçiren vapur, yenilenmiş haliyle İzmir Körfezi’nde seferlerine tekrar başladı. Şimdi de "Eminönü" isimli araba vapurunun bakıma alınacağı bildirildi.

İZDENİZ A.Ş. tarafından 2012 Ağustos ayından itibaren bakıma alınan Esenköy'ün beş yıllık havuzlama ve periyodik bakımları, uluslararası standartlara uygun olarak yapıldı. Eski yolcu ve araç rampası, modern mühendislik teknikleriyle yeniden tasarlandı ve yüksek dayanıklılıkta sac malzeme kullanılarak yeniden imal edildi. Böylece araba girişlerinde yaşanan sıkıntıların önüne geçilmesi hedeflendi. Yolcuların emniyeti gözönünde tutularak, korkuluk yükseklikleri arttırıldı. Arabaların ve yolcuların gemi içinde izleyeceği yollar, yüksek görünürlükte ve kumlu, kaydırmayı azaltıcı boyayla boyandı ve işaretlendi. Üst güvertedeki yolcu salonları ve açık alanlar tamamıyla yenilendi. Salonlar, yolcuların yaz ve kış şartlarında konforlu seyahat edebilmesi ve yiyip içebilmesi hedeflenerek bütün oturma düzeniyle birlikte yeniden düzenlendi. Daha güçlü klimaların kurulduğu salonlara masalar yerleştirildi. Açık alanlardaki oturma bankları yenilendi ve yönleri değiştirildi. Yolcu salonlarında ve köprü üstündeki eski ve kullanımın pratik olmayan lombozlar, modern görünümlü doğrama ve ısıcam kullanılarak yenilendi. Gemi güvertesi komple bakımdan geçirilerek, dayanıklılığı azalmış sac plakalar değiştirildi. Güvertedeki ekipman bakımdan geçirildi ve çalışırlığı sağlandı. Onarımda yaklaşık 60 ton çelik sac, çeşitli ebatta 1,5 kilometre boru, 2,5 kilometre elektrik kablosu ve 1 ton civarında boya kullanıldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x