İzmir’in feribotlarını öğrenciler tasarlıyor

11 Nisan 2015 Cumartesi 10:42

İzmir’in feribotlarına, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğretim üyeleri ve öğrencilerinin eli değiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Çeksan Tersanesi’nde yaptırılan "Hasan Tahsin" feribotunda, yolcu güvertesinin malzeme...

İzmir'in feribotlarını öğrenciler tasarlıyor

İzmir’in feribotlarına, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğretim üyeleri ve öğrencilerinin eli değiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Çeksan Tersanesi’nde yaptırılan "Hasan Tahsin" feribotunda, yolcu güvertesinin malzeme seçimleri ve görünüş çalışmaları, İEÜ Yat Tasarımı Yüksek Lisans Programı tarafından yapılıyor. Feribot, çalışmalarının ardından eylül ayı içerisinde seferlere başlayacak. Yat Tasarımı Yüksek Lisans Programı öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Emre Ergül, Yrd. Doç. Dr. Can Özcan ve Yrd. Doç. Dr. Markus Wilsing ile yüksek lisans öğrencileri Barış Karslıgil ve Alperen Gören’in yer aldığı projede, yolcu güvertesinin geniş ve ferah algılanmasının amaçlandığı vurgulanıyor.

Çalışma hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Ergül, “Malzeme seçimimizdeki temel yaklaşım, yolcunun körfez manzarasını neredeyse kesintisiz bir biçimde algılamasını sağlamak oldu. Bunun için iç mekândaki, büfe ve asansörler gibi dikkat çekici odakların, açık renkli ve dokusu belirgin olmayan ahşap malzeme ile kaplanmasını tercih ettik. Aynı şekilde tavan ve düşey yüzeyler de iç mekân dış mekân algısındaki sürekliliğe katkıda bulunuyor. Zemin döşemesi ise elbette yer hissini kaybetmemek için diğer yüzeylere oranla daha koyu olarak belirlendi.” dedi.

‘ENGELSİZ İZMİR'E ENGELSİZ FERİBOT’

Yrd. Doç. Dr. Ergül, üç ahşap kaplama ve dört koltuk renginden oluşan 12 seçenek oluşturduklarını, bunların teker teker elendiğini ifade etti. Çalışmada esas olarak engelli erişimine öncelik verdiklerini vurgulayan Ergül, şunları söyledi: “Sadece yerleştirme planında bulunan asansörler ve geçiş koridorları değil, yönlendirme izleri, tutunma barları, tekerlekli sandalyelerin kilitlendiği özel detaylar, sesli uyarılar ve yönlendirmeler de yapıldı. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘Engelsiz İzmir’ çalışması kapsamında, engellilerin hayatını kolaylaştıran önlemleri alan kamu ve özel sektör kuruluşlarına kırmızı bayrak dikiyor. Engelli erişimi çalışmasıyla kırmızı bayrak alımı için de başvuru yapıldı. Yolcu güvertesinde ayrıca çocuklar için bir oyun alanı da yer alıyor. Hasan Tahsin feribotunun ardından Ahmet Piriştina ve Kubilay adlı diğer iki geminin çalışmaları da yapılacak.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x