İzmir'in unutulan misket üzümü yeniden yetiştiriliyor

24 Temmuz 2015 Cuma 11:15

İzmir'in Bornova ilçesinin unutulan değerlerini tekrar kazandırmak için birçok proje üreten belediye, dünyada lezzetiyle tanınan misket üzümünü anavatanında yeniden yetiştirmek üzere dört yıl önce bir bağ kurdu. Gıda Tarım ve Hayvancılık...

İzmir'in unutulan misket üzümü yeniden yetiştiriliyor

İzmir'in Bornova ilçesinin unutulan değerlerini tekrar kazandırmak için birçok proje üreten belediye, dünyada lezzetiyle tanınan misket üzümünü anavatanında yeniden yetiştirmek üzere dört yıl önce bir bağ kurdu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilimsel ve teknik destekle üretim, Çamiçi Mahallesi’nde 5 dönümlük bir alanda yapılıyor. Dünyaca ünlü üzümün yeni sezon ürünleri, 20-25 gün içinde toplanacak.

Bornova’ya ait bir değer olan misket üzümünü kendi coğrafyasında yetiştirmek için kurulan bağda, fidan da üretiliyor. Belediye, bir sonraki aşamada üreticilerle işbirliği yaparak, misket üzümünün geliştirilmesini ve daha fazla alanda üretimini sağlamak için çalışmalar yürütecek. Konu hakkında açıklama yapan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Dünya literatürüne 'Bornova' adıyla geçmiş ve dünyaya ilçemizden yayılan fakat uzun yıllar önce üretimi durdurulan üzümümüzün, anavatanında tekrar hayat bulması bizim için büyük bir mutluluk kaynağı oluyor.” dedi. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nün kendileri için fidanlar hazırladığını ifade eden Başkan Atila, “Toplam bin 500 adet aşılı misket üzümü fidanı. geçen yıllarda, Çamiçi köyündeki 5 bin metrekarelik alana dikildi. Bu projeyle Bornova ve İzmir, yok olmuş çok önemli bir değerine yeniden kavuştu. Ben bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu sayede Bornovamız, önemli bir markasını yeniden kazandı. Biz de bu markayı geliştirmek için yeni projeler üretiyoruz.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x