İznik Gölü'nün bitki, balık ve kuş türleri belirlendi

01 Şubat 2013 Cuma 10:52

Türkiye’nin en önemli göllerinden İznik Gölü’ndeki karasal ve sucul bitki türleri ile balık, kuş ve memeli türleri tespit edildi.         Orman ve Su işleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü tarafından...

İznik Gölü'nün bitki, balık ve kuş türleri belirlendi

Türkiye’nin en önemli göllerinden İznik Gölü’ndeki karasal ve sucul bitki türleri ile balık, kuş ve memeli türleri tespit edildi.

        Orman ve Su işleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'İznik Gölü Sulak Alan Yönetim Planı, İznik Gölü Sulak Alan Alt Havzası Biyolojik Çeşitlilik Araştırma Projesi' kapsamında yürütülen çalışma devam ediyor. Bu kapsamda, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü ve Bursa Şube Müdürlüğü temsilcileri, Uludağ Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri, Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan Kontrol Teşkilatı'na çalışma programında belirlenmiş takvime göre sunuşlar yapıldı.

        Çalışma hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Emsal Çoban, Ağustos 2012’de başlatılan projenin yüzde 30’luk kısmının tamamlandığını söyledi. Çoban, şu bilgileri verdi: “Arazi çalışmaları, proje ekibimizde yer alan uzmanlarımızın katılımlarıyla gerçekleşti. Proje alanında yer alan karasal ve sucul bitki türleri, balık türleri, fitoplankton ve zoo plankton türleri, kuş türleri, memeli türleri tespit edilerek, yoğunlukları belirlendi ve değerlendirildi.”

        İznik Gölü’nün su kalitesini belirlemek amacıyla su numuneleri alındığını belirten Çoban, şöyle devam etti: "Göl içinden, gölü besleyen derelerden ve çıkıştan olmak üzere idare ve uzmanlar tarafından uygun bulunan belirli noktalardan su numuneleri alındı. Ölçüm ve analiz çalışmaları yapılıyor. Her mevsimde alınan numuneler ÇEDFEM Çevre Laboratuvarı'nda ölçüm ve analizleri yapılarak, proje sonunda İznik Gölü, gölü besleyen dereler ve sulak alan çıkışı ile ilgili su kalitesi değerlendirmesi yapılacak. Göl ve çevresindeki sosyo-ekonomik yapının belirlenmesine yönelik proje alanı ve yönetim planları ile ilgili ulusal, uluslararası literatür çalışmaları yapıldı. Proje ve proje alanı ile bağlantılı kurumlarla görüşülerek gerekli bilgi ve belgeleri topladık.”

        Sosyoloji uzmanı desteği ve proje ekibi ile birlikte taslak anket çalışmasına da son şeklinin verildiğini anlatan Çoban, çalışmalara öncelikle İznik ve göl etrafında yaşayanların katkı koymasını arzuladıklarını dile getirdi. Çoban, projenin Ocak 2014’de tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x