'Kalbin Düştüğü Toprak' ilgi gördü

19 Mart 2013 Salı 11:14

Konya’nın Beyşehir ilçesinde faaliyet gösteren Beyşehir Özel Gönül Koleji öğrencileri, Çanakkale Zaferi'nin 98'inci yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında, 'Kalbin Düştüğü Toprak' adlı tiyatro oyununu...

'Kalbin Düştüğü Toprak' ilgi gördü

Konya’nın Beyşehir ilçesinde faaliyet gösteren Beyşehir Özel Gönül Koleji öğrencileri, Çanakkale Zaferi'nin 98'inci yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında, 'Kalbin Düştüğü Toprak' adlı tiyatro oyununu oynadı.

Özel Gönül Koleji Konferans Salonu'nda düzenlenen tiyatro oyununu; Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Belediye Başkanı İzzet Taşçı, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Özdemir, İlçe Emniyet Müdürü Nedim Özata, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Taşdelen, daire amirleri ve öğrenciler izledi.

Tiyatronun açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Hüseyin Açıkyörük, Çanakkale Savaşı'nın ölüm kalım mücadelesi olduğunu ve savaştan da öte bir milletin var olma mücadelesi olduğunu söyledi. Çanakkale Savaşı'nda Mustafa Kemal Atatürk'ün, askerlere, "Sizlere savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum." sözünü hatırlatan Açıkyörük, "Merhum Mehmet Akif'in, Çanakkale şehitleri mısralarını anlamak gerekir. Hepsinden öte gidip orayı görmek lazım. Oradaki bir sipere girip oradaki bir askerin duygusunu belki anlamaya çalışmak lazım. O koskocaman topun başına geçip Seyit Onbaşı'nın o andaki duygularını, hislerini anlamak lazım. Bu kapsamda, bizler de okul olarak tüm öğrencilerimizi Çanakkale'ye göndermeye çalışıyoruz. Bugün de Çanakkale'yi bir nebze anlatabilmek için öğretmen arkadaşlarımız, öğrencilerimiz bir tiyatro hazırladılar. Bu vesile ile ülkemiz için canlarını veren şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz." diye konuştu.

Tiyatro sonrası bir konuşma yapan Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, “Bu tiyatroda görev alan öğrencilerimizi kutluyorum. Bütün şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Arkadaşlar, hepinizin bildiği gibi bu vatan hepimize bedavadan verilmedi. Bu vatanı kazanmak için çok can verdik ve çok kanımız döküldü. Bu kısa vadede yakın tarihimizde verilen şehitlerimizin yanında asırlar önce de sayısız şehit verdik. Çanakkale küçücük bir yarımada, burada 250 bin insanımız şehit oldu. Bu şehitlerimiz burada tiyatroda gördüğümüz gibi Osmanlı'nın son dönemde yetiştirdiği, belki de ülkemizin geleceğini inşa ettiler. Çağın gereği olan bilim ve teknolojiyi yakalayacak, dünyadaki gelişmelerin önüne geçirecek gençlerimiz, lise yaşındaki öğrencilerimiz şehit oldular. Bugün bunları kutluyor ve onları anıyoruz. Bugün güzel ülkemizi, Türkiyemizi, bazı dış güçlerimizin oyunları ile parçalamak isteyenlere karşı duranların şehadetini anıyoruz. Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Değerli öğrencilerimizi kutluyorum.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x