Kapadokya’nın en iyi korunan kilisesi, kaymakamlığa tahsis edildi

21 Ocak 2013 Pazartesi 15:28

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde bulunan Aıos Theodoros Trion Ortodoks Kilisesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kültürel amaçlı olarak değerlendirilmesi için Derinkuyu Kaymakamlığı’na tahsis edildi.Ayestefanos Antlaşması gereğince...

Kapadokya'nın en iyi korunan kilisesi, kaymakamlığa tahsis edildi

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde bulunan Aıos Theodoros Trion Ortodoks Kilisesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kültürel amaçlı olarak değerlendirilmesi için Derinkuyu Kaymakamlığı’na tahsis edildi.
Ayestefanos Antlaşması gereğince 1858 yılında yörede yaşayan Rum azınlık tarafından yaptırılan kilise, Kapadokya bölgesinin korunabilmiş birkaç kilisesinden biri olarak biliniyor.

Derinkuyu Kaymakamı Mithan Can Kutluca, Kapadokya bölgesinin bilinen en büyük kilisesi olan Aıos Theodoros Trion Ortodoks Kilisesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kullanımının ilçe kaymakamlığına devredildiğini açıkladı. Kutluca, kendilerinin de bu kiliseyi Derinkuyu Köylere Hizmet Götürme Birliği'ne bakım ve temizliğinin yapılması için tahsis edildiğini belirtti.
Kubbesinde Pantokrator(Kainatın Efendisi) İsa tasviri bulunan Aıos Theodoros Trion Kilisesi, uzun yıllardan beri sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel izinle ziyaretçilere açılıyordu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x