Karacabey’de domates hasadı başladı

03 Ağustos 2015 Pazartesi 16:47

Bursa'nın Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, ilçede domates hasadının başladığını, dünyanın en iyi aromasına sahip domatesin Karacabey’den çıktığını söyledi. Erdem, ‘’Türkiye’nin domatesinin yaklaşık yüzde 40’ını...

Karacabey'de domates hasadı başladı

Bursa'nın Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, ilçede domates hasadının başladığını, dünyanın en iyi aromasına sahip domatesin Karacabey’den çıktığını söyledi. Erdem, ‘’Türkiye’nin domatesinin yaklaşık yüzde 40’ını Karacabey Ovası’ndan hasat ediyoruz. Bu sene çiftçi, işçi ve sanayici ele ele vererek güzel bir hasat dönemi geçirmeyi hedefliyoruz.’’ dedi.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, hasat döneminin yeni başladığını ve eylül ayı sonu kadar devam edeceğini belirtti. Erdem, ’’Domatesi fabrikalarla yapılan sözleşmeler sonucu 25 kuruşa, ocak vadeli ise 26 kuruşa veriyoruz. Sözleşme haricinde elimizde kalan domatesi ise serbest fiyatlandırmayla satıyoruz. Karacabey’de 100 bin dönüm domates ekiliyor ve yaklaşık 1 milyon ton domates alınıyor. Bunun 6 bin dönümü yemeklik domates oluyor ve 94 bin dönümü ise salçalık domates olarak fabrikalara satılıyor. Türkiye’nin yüzde 40 domates üretimini biz karşılıyoruz. İşçi, çiftçi ve sanayici kaliteli domates elde etmek için, el ele vererek hareket etmeliyiz’’ dedi.

Erdem, coğrafi konum olarak ve iklim yapısıyla dünyanın en iyi aromasını sahip domatesi ürettiklerini vurgulayıp, "Domatesdeki maliyetler çiftçinin en büyük sıkıntısı. Domatesde dekar başına 1.800 TL ile 2.000 TL arasında maliyetimiz var. Buna karşılık dekar başına 8.000 bin ton domates alıyoruz’’ dedi.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, ’’Geçen sene yağışlardan dolayı 300 bin ton domatesi tarlada bırakmak zorunda kaldık ve bu yüzden zor günler geçirdik. Bu sene geçen seneyi ve karpuzdan, buğdaydan ettiğimiz zararı çıkarmak istiyoruz. Bu son şansımız. Domates hasadı tüm çiftçilerimize hayırlı olsun.’’ ifadelerini kullandı.

Domates üreticisi Ferudun Şeker ise, ’’Geçen yıl domates de çok büyük sıkıntılar yaşadık. Bu sene ise karpuzdan ve diğer ürünlerden sıkıntı çektik. İnşallah domatesle yüzümüz gülecek. Girdilerimiz gübre, işçi, mazot başta olmak üzere çok fazla. Verim aldığımız zamanlar para kazanıyoruz. Maliyeti düşürmek için makineleri çalıştırıyoruz. İşçilik maliyetini bu şekilde düşürüyoruz. Taahhüt fiyatlarına razı olduk. Ancak, açıktan alınacak domatesin fiyatı çok düşük. Bunu fabrikalar göz önüne alırsa daha iyi olur. Yoksa çok zor günler geçiriyoruz’’ dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x