Karadeniz'in fındık odunu evleri ısıtıyor

07 Ocak 2013 Pazartesi 09:54

Karadeniz insanının olmazsa olmazı, yöre tabiriyle 'yeşil altın fındık' soğuk kış günlerinde evleri ısıtıyor, tencereleri kaynatıyor. Yaz mevsiminde bahçelerden toplanan fındık ile geçimini sağlayan yöre halkı, kış mevsiminde de...

Karadeniz'in fındık odunu evleri ısıtıyor

Karadeniz insanının olmazsa olmazı, yöre tabiriyle 'yeşil altın fındık' soğuk kış günlerinde evleri ısıtıyor, tencereleri kaynatıyor.

Yaz mevsiminde bahçelerden toplanan fındık ile geçimini sağlayan yöre halkı, kış mevsiminde de bahçeden kestiği fındık ağaçlarının odunu ile ısınıyor. Ordu’nun Gülyalı ilçesinde vatandaşlar, fındık hasadının sona ermesi ile bahçelerde ömrünü tamamlamış ya da fazlalık olarak görünen dalları keserek, hem bahçelerinin bakımını yaptıklarını, hem de soğuk kış günlerinin önlemini bu şekilde aldıklarını söylüyor.

Fındık odununu sobasında kullanarak kışı yaza çeviren Karadeniz insanı yanan sobanın üzerinde yemeğini de pişirerek yakıt tasarrufunda bulunuyor. Ev hanımları, odun ateşinde pişirdikleri yemeğin daha lezzetli olduğunu belirtiyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x