KASİF'ten, ‘Müşteri Şikâyet ve İtirazlarını Fırsata Dönüştürme’ semineri

01 Şubat 2013 Cuma 11:38

Karadeniz Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) üyelerinin satış ve pazarlama kapasitelerinin arttırılmasına yönelik verdiği ‘Satış Teknikleri ve Müşteri İlişkileri’ seminerleri devam ediyor. Karadeniz Sanayici ve İş...

KASİF'ten, ‘Müşteri Şikâyet ve İtirazlarını Fırsata Dönüştürme' semineri

Karadeniz Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) üyelerinin satış ve pazarlama kapasitelerinin arttırılmasına yönelik verdiği ‘Satış Teknikleri ve Müşteri İlişkileri’ seminerleri devam ediyor. Karadeniz Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD) da toplantı düzenlenen ‘Müşteri Şikayet ve İtirazlarını Fırsata Dönüştürme‘ seminerini çok sayıda iş adamı, esnaf ve satış temsilcisi katıldı.

Semineri veren KASİF Genel Sekreteri Yaşar Bıyıklı, müşteriler tarafından işletmelere en çok yapılan itirazın fiyat pahalılığı olduğuna dikkat çekti. Fiyat pahalılığı itirazının gerçeği yansıtmayıp bunun altında başka sebepler olabileceğini ifade eden Bıyıklı, “Bu itirazın altında müşterinin size söyleyemediği başka sebepler bulunuyor. Müşteri sizin/satıcının yüzünüze söyleyemediği sebepleri ‘fiyatınız pahalı’ mazereti adı altında dile getiriyor. Müşterinin size söyleyemediği sebeplerin bir kaçını sayacak olursak; fiyatınız düşündüğümden yüksek, sizden daha hesaplısını biliyorum, bu ürün/hizmet bu kadar para etmez, bu fiyattan iskonto yapmanızı bekliyorum, şu anda ödeyecek durumda değilim, satın almak istemiyorum, senden pek hoşlanmadım. İşletmelerin yapması gereken itirazın asıl nedenini ortaya çıkararak müşterinin gerçekte neye itiraz ettiğini öğrenmek ve bu itirazı giderilmesini sağlamaktır.” dedi.

Satılan ürünün veya hizmetin fiyatının gerçekte yüksek olması halinde bu farkın sebebini, ürünün özellik ve müşteriye sağlayacağı faydayı, müşterinin ödeyeceği ek miktar karşılığında kazanacağı avantajları ve değerinin söylenmesi tavsiyesinde bulunan KASİF Genel Sekreteri Bıyıklı, “Fiyatı pahalı itirazına karşı, “Ürünlerimiz piyasa değerinde, ucuz etin yahnisi pahalı olur.” gibi itici ifadeleri kullanmayın. Eğer müşteri itiraz ediyorsa, ürüne yönelik bir ilgisinin olduğunu anlamalıyız. Çünkü satışta itiraz, müşterinin satıcıya herhangi bir konuda daha fazla bilgi istediğini belirten kısa ifade türleridir. Deniz dalgasız olmadığı gibi satış da itirazsız olmuyor. İtirazları bir şans olarak değerlendirin. İtirazları not ederek onlara yönelik cevaplar geliştiriniz. Böylelikle müşterilerinizi ikna edici, onları kazanıcı cevaplar verme şansınız ortaya çıkar.” ifadelerini kullandı.

Seminer sonunda katılımcılara Yaşar Bıyıklı’nın kaleme aldığı “Satış Teknikleri” isimli kitap hediye edildi.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x