Kaymaklı Yeraltı Şehri, çevresiyle de turizmin gözdesi olacak

04 Ocak 2013 Cuma 14:45

Nevşehir'de Kaymaklı Yeraltı Şehri Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Projesi ilerliyor. Birinci etap olan tuvalet inşaatı ve yürüme yolları düzenlemesi bitme aşamasına geldi. Hediyelik eşya satış dükkanlarının ihalesi de tamamlandı....

Kaymaklı Yeraltı Şehri, çevresiyle de turizmin gözdesi olacak

Nevşehir'de Kaymaklı Yeraltı Şehri Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Projesi ilerliyor. Birinci etap olan tuvalet inşaatı ve yürüme yolları düzenlemesi bitme aşamasına geldi. Hediyelik eşya satış dükkanlarının ihalesi de tamamlandı. Yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak temel kazıları başladı. Kaymaklı Belediyesi turizmin ölü sezonunda hediyelik eşya satış dükkanlarını da tamamlayarak yeni sezona yetiştirmeyi hedefliyor.

Her yıl on binlerce turistin ziyaret ettiği Kaymaklı Yeraltı Şehri çevresindeki alanları güzelleştirmek için Kaymaklı Belediyesi tarafından başlatılan proje, Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmış, Tarihi Kentler Birliği'nce de ödüle layık görülmüştü. Kaymaklı Belediye Başkanı Halit Elma, sahip oldukları yeraltı şehrinin ziyaretçi sayısı bakımından Türkiye'de dördüncü sırada yer aldığını belirterek, etrafı metruk olan yerin yapılan proje ile güzelleşeceğini söyledi. Yaptıkları projenin 3 etap halinde olduğunu ve doğayı tahrip etmediğini, yeraltı şehrinin de üzerine inşa edilmediğini belirten Halit Elma şöyle konuştu: "Projelerin bütün etapları yapılmadan önce Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay'a bizzat anlattım ve kendisi beğenerek maddi destek verilmesini sağladı. Tarihi Kentler Birliği tarafından ödüle layık bulundu ve ödülü Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay takdim etti. Birinci etap tamamlanmak üzere. İkinci etaba, ardından da üçüncü etaba başlayacağız. 33 dükkan yapacağız. 3 milyon liralık çok güzel bir çalışma yapacağız. Yeraltı şehrimizin çevresi güzel bir görünüme kavuşacak."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x