Keçiören Belediyesi engellilerin mesleki eğitimi için Almanya’da

27 Aralık 2012 Perşembe 09:53

Keçiören Belediyesi, AB Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı kapsamında Almanya’nın Duisburg kentinde engelliler için mesleki eğitim programı düzenledi. 'Engellilerin Mesleki Yönlendirilmesi Konusunda Mesleki Eğitim Kurumlarındaki Mesleki...

Keçiören Belediyesi engellilerin mesleki eğitimi için Almanya'da

Keçiören Belediyesi, AB Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı kapsamında Almanya’nın Duisburg kentinde engelliler için mesleki eğitim programı düzenledi. 'Engellilerin Mesleki Yönlendirilmesi Konusunda Mesleki Eğitim Kurumlarındaki Mesleki Eğiticiler ile Engellilerle Çalışan Personelin Yetiştirilmesi Projesi' bünyesinde yürütülen eğitim programına, Keçiören Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, Eğitimciler Birliği Sendikası Yozgat Şubesi ve Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı temsilcileri katıldı. Program Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nu ziyaret ile başladı. Heyet daha sonra Almanya’ya geçerek, Duisburg Belediyesi’nin engellilere yönelik mesleki eğitim çalışmalarını inceledi.

Engellilerin işlettiği restoran ve satış mağazası gibi çalışma alanları ziyaret edilirken, engellilere iş ve özel hayatında danışmanlık hizmeti veren kuruluşlar, 18 yaş üstü engellilere bağımsız yaşam kurmaları için destek veren 'Seyyar Destek Sistemi', engellilerin hayatını kolaylaştırmak amaçlayan 'Asistanlık Sistemi' ile ilgili bilgi alındı.Heyet ayrıca, Duisburg’da yaşayan ve engelli çocuğu olan Türk annelerine rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermeyi hedefleyen 'Engelliler Melektir' projesinin tanıtım toplantısına da katılarak, karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Tüm giderleri Avrupa Komisyonu tarafından karşılanan projenin bir sonraki toplantısı Portekiz’de yapılacak.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x