KİSİAD üyeleri iş güvenliği konusunda bilgilendirildi

19 Mart 2013 Salı 14:18

Körfez İskenderun Sanayici ve İş Adamları Derneği (KİSİAD), üyelerine yönelik iş güvenliği ve iş kazaları konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.KİSİAD Başkanı Tamer Eker, yaptığı konuşmada, İskenderun körfezi'nde değişik...

KİSİAD üyeleri iş güvenliği konusunda bilgilendirildi

Körfez İskenderun Sanayici ve İş Adamları Derneği (KİSİAD), üyelerine yönelik iş güvenliği ve iş kazaları konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.

KİSİAD Başkanı Tamer Eker, yaptığı konuşmada, İskenderun körfezi'nde değişik iş kollarında üyeleri olduğuna işaret ederek, "Bölgemiz, özellikle ağır sanayi bakımından tehlike arz ediyor. Bu bakımdan, üyelerimizin iş yerlerinde çalışan personelini iş sağlığı ve iş güvenliği konularında bilinçlendirmek amacıyla bugün burada uzman ekiplerimiz ile toplantı düzenliyoruz. Amacımız, iş yerlerinde, iş kazalarını en aza indirmek ve güvenliğin sağlanması noktasında üyelerimizin de gerekli tedbirleri almalarını sağlamaktır.” dedi.

Toplantıda, KİSİAD üyelerine iş sağlığı ve iş güvenliği konularında sinevizyon destekli bilgiler veren Kazan Sağlık ve İş Güvenliği Hizmetlerinden İş Güvenliği Uzmanı Erdinç Kazan, “Kazalar geliyorum demeden önce tedbir almak lazım. İskenderun Körfezi'nde ağır sanayide zor şartlar altına çalışan insanlarımızı kazalara karşı daha bilinçli hale getirmek için işverenler ve bu tür derneklerle sürekli bir araya gelerek bilgilendiriyoruz. Amacımız sıfır iş kazası.” diye konuştu.

İş Güvenliği Uzmanı Kazan, “İş kazalarını önlemek ve Avrupa Birliği uyum yasaları gereğince iş yerlerini az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırmakta, 30.12.2012 tarihinden başlamak üzere 30.06.2014 tarihine kadar aşamalı olarak tüm iş yerlerini kapsamaktadır. Yasanın uygulamaya başlamasıyla birlikte bütün iş yerleri mevcut çalışanlarına ek olarak ya iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı veya yardımcı sağlık personeli olmak üzere üç kişi daha çalıştıracaklar, ya da çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetiminde yetkilendirilmiş ‘Ortak Sağlık Güvenliği Birimi’ (OSGB)’den hizmet satın alacaklardır.” diye ifade etti.

Kazan, iş yerlerinin mevcut çalışanlarına ek olarak, iş yeri hekimi ve iş güvenlik uzmanı çalıştırmaları yerine, dışarıdan ortak sağlık güvenlik biriminden hizmet satın almalarının, hizmet maliyetlerini büyük oranda düşürdüğünü söyledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x