Kocaoğlu, yat limanları konusuna açıklık getirdi: Çatışma yok, uzlaşma var

16 Ocak 2013 Çarşamba 13:50

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (eski adı DLH) tarafından iç körfezde yapımı planlanan üç yat limanına karşı dava açmalarının...

Kocaoğlu, yat limanları konusuna açıklık getirdi: Çatışma yok, uzlaşma var

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (eski adı DLH) tarafından iç körfezde yapımı planlanan üç yat limanına karşı dava açmalarının söz konusu olmadığını, çekincelerini bildirdikleri genel müdürlükle pek çok konuda mutabık kaldıklarını söyledi. Karşıyaka Vapur İskelesi ile Evlendirme Dairesi arasında yapılması planlanan yat limanının, körfezdeki temiz su sirkülasyonunu olumsuz etkileyebileceği konusunda endişeleri olduğunu ve bunu Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne aktardıklarını kaydeden Kocaoğlu, “Yerle ilgili endişelerimizi anlattık ve bu yat limanının, Mavişehir’de bizim yapacağımız vapur iskelesinin yanında, körfez sirkülasyonunu etkilemeyecek bir alana yapılması konusunda mutabakata vardık.” dedi.

İnciraltı’nda Kredi Yurtlar Kurumu önüne yapılması öngörülen yat limanının sirkülasyon yönünden sakıncalı olacağını savunan Başkan Kocaoğlu, “Bu bölgede de balıkçı barınaklarının bulunduğu yerin uygun olacağını bildirdik. Yerle ilgili ön inceleme yapılması ve varsa sakıncalarının giderilmesi için Büyükşehir Belediyesi ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün birlikte çalışması konusunda mutabakata vardık.” şeklinde konuştu.

Bayraklı’da Laka Deresi ile vapur iskelesi arasında yapılması düşünülen yat limanının ise askıya alındığını bildiren Kocaoğlu, şunları kaydetti: “Bu yerin de uygun olmadığını bildirdik. Bu limanın, Turan ya da eski Turyağ arazisi önündeki bir bölgeye kurulmasının sirkülasyon açısından daha uygun olduğunu söyledik ve genel müdürlükle mutabık kaldık. Buradaki çalışmaları yine birlikte yürüteceğiz. Çözüme yönelik bu yaklaşımlarından dolayı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x