Kömür karasından aile bütçesine fayda sağlıyorlar

01 Şubat 2013 Cuma 15:11

Kars’ta ekonomik gelir seviyesi düşük ailelerin çocukları, çöpe dökülen küllerden topladıkları kömürle aile bütçesine katkıda bulunuyor. Son yılların en sert kış mevsiminin yaşandığı Kars’ta, dondurucu soğuğa aldırış etmeyen...

Kömür karasından aile bütçesine fayda sağlıyorlar

Kars’ta ekonomik gelir seviyesi düşük ailelerin çocukları, çöpe dökülen küllerden topladıkları kömürle aile bütçesine katkıda bulunuyor.

Son yılların en sert kış mevsiminin yaşandığı Kars’ta, dondurucu soğuğa aldırış etmeyen çocuklar, el arabası ve kömür torbaları ile çöp yığını küllerin arasından ekmek parası kazanıyor. Çocuklardan S.A., günde ortalama 15-20 torba kömürden 30-40 TL para kazandıklarını söyledi.

Kömürleri iş yerlerine sattıklarını belirten 8. sınıf öğrencisi S.A., kömür toplamanın yanında derslerini de aksatmadığını, okuyup büyüyünce polis olmak istediğini ifade etti.

Kömür toplayan çocuklardan A.G. ise hem okuyup hem de para kazanmaya çalıştıklarını; böylelikle ailelerine yük olmadıklarını ifade etti. A.G., "Çöplerden kömür toplamayı kim ister ki? Ama ailemizin ekonomik şartları bunu gerektiriyor. Hiç olmazsa babamızın bütçesine biz de bir ekmek parası ilave etmek istiyoruz." açıklamasında bulundu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x