'Küçük ölçekli besicilikle bugün kar edilemez'

15 Şubat 2013 Cuma 12:17

Yazar ve yönetim danışmanı Rüştü Bozkurt, 5 yıl evvelki Türkiye ile bugünün Türkiye’sinin aynı olmadığına dikkati çekerek, " 5 yıl, 10 yıl, 100 yıl öncesinden bugüne getirdiğimiz bilgilerimizi ve alışkanlıklarımızı mutlaka...

'Küçük ölçekli besicilikle bugün kar edilemez'

Yazar ve yönetim danışmanı Rüştü Bozkurt, 5 yıl evvelki Türkiye ile bugünün Türkiye’sinin aynı olmadığına dikkati çekerek, " 5 yıl, 10 yıl, 100 yıl öncesinden bugüne getirdiğimiz bilgilerimizi ve alışkanlıklarımızı mutlaka gözden geçirmek zorundayız. 3-5 hayvanlı küçük besicilik artık kar edemez. Her ülkenin kendi koşuluna göre besicilik yapılacak işletme ölçeğini belirlemesi gerekir." diye konuştu.

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF), Suluova Sanayi ve Ticaret Odası, Suluova Sanayici ve İşadamları Derneği (SUSİAD) ve Dünya Gazetesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Değişen Dünya Piyasalarında Rekabetin Önşartı; İşbirliği, Güçbirliği ve Ortaklık’ konulu konferans Suluova’da yapıldı.
Dünya Gazetesi Yazarı ve Yönetim Danışmanı Dr. Rüştü Bozkurt konuşmacı olarak katıldığı ve Suluova Ticaret Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen konferansı çok sayıda işadamı, sanayici ve esnaf dinledi.

Dünyada işletme rekabetinin ‘Büyük Ölçeğin Erişebilirliği İle, Küçük ve orta ölçekli yapının esneklik ve hızını dengelemekten’ geçtiğini anlatan Rüştü Bozkurt, Suluova’daki üreticilere hızla işbirlikleri yapıp ortaklıklar kurarak geleceği inşa etmeye yönelmelerini önerdi.

Birçok ülkede tarımsal arazilerin hem topografik özellikleri hem de mülkiyet yapıları ile Türkiye koşullarından çok farklı olduğunu bizde miras hukuku nedeniyle arazilerin aşırı derecede parçalandığını açıklayan Bozkurt, “Beş yıl evvelki Türkiye bugünün Türkiye’si değil. 5 yıl, 10 yıl, 100 yıl öncesinden bugüne getirdiğimiz bilgilerimizi ve alışkanlıklarımızı mutlaka gözden geçirmek zorundayız. 3-5 hayvanlı küçük besicilik artık kar edemez. Her ülkenin kendi koşuluna göre besicilik yapılacak işletme ölçeğini belirlemesi gerekir. Bugün ki hayvan performanslarında karkas ağırlığını düşündüğümüzde bir işletmenin hangi büyüklükte olduğunu bölgeye ve yöreye göre hesaplamamız gerekir. Ayrıca piyasadaki yem girdileri ve yem maliyetlerinin aşırı dalgalanmalarını göz önüne aldığımız da özellikle kaba yem konusunu mutlaka kendi inisiyatifimizde çözmemiz gerekir. Piyasadan kaba yem alarak besicilik yapmanın kar edebilmesi için kamu yetkililerinin sağlayacağı desteklere de güvenmemek gerekir. Elbet ki desteklerden yararlanmalıyız. Ama destekleri eksen edinen bir yatırım başarısızlığa mahkumdur. Yatırımlarımızın piyasanın rekabet koşullarını eksen ederek planlamalı, destekleri de rekabette şans eşitliğinin bir aracı olarak görmeliyiz” dedi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Suluova Sanayi ve Ticaret Başkanı Turgut Aksu ise dDünyanın hızla değiştiğini ve değişen dünyada küçük işletmelerin yok olmaya başladığını belirterek, ‘ Suluova’da bulunan işletmeler olarak bizde yok olmak istemiyorsak mutlaka bir araya gelerek işbirlikleri, ortaklıklar kurmamız gerekmektedir. Bundan kaçış şansımız yoktur. Ya bir araya gelerek güçlerimizi birleştireceğiz yada yok olacağız” şeklinde konuştu.

SUSİAD Başkanı Ahmet Korkmaz da, ‘Biz bir araya gelemeyiz, ortaklığı beceremeyiz” diye sık sık yakınıldığını ama bilerek veya bilmeyerek birçok konuda da işbirliklerine imza atıldığını söyleyerek, ‘ Örneğin bankalarla, finans kurumlarıyla, tedarikçisi olduğumuz firmalarla, sigorta şirketleriyle yaptığımız ticari ilişkiler birer işbirliğidir, ortaklıktır. Müşterilerimiz, bizim en büyük ortaklarımızdır. Bunlarla kurduğumuz işbirliğini, birlikte hareket etmeyi maalesef esnaf arkadaşımızla aynı şekilde sürdüremiyor, bir araya gelip birlikte hareket edemiyoruz?’ dedi.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x