Kültür ve Sanat Evi, geleceğin sanatçılarını yetiştiriyor

31 Ocak 2013 Perşembe 18:10

Hatay’ın Erzin ilçesinde Kaymakamlığın öncülüğünde hizmete açılan ‘Kültür ve Sanat Evi’, yörenin tanıtımına katkı sağlıyor. Eski ev aletlerinin bulunduğu kültür evi aynı zamanda bir okul vazifesi görüyor. İlköğretim ve...

Kültür ve Sanat Evi, geleceğin sanatçılarını yetiştiriyor

Hatay’ın Erzin ilçesinde Kaymakamlığın öncülüğünde hizmete açılan ‘Kültür ve Sanat Evi’, yörenin tanıtımına katkı sağlıyor. Eski ev aletlerinin bulunduğu kültür evi aynı zamanda bir okul vazifesi görüyor. İlköğretim ve lise öğrencilerine burada fotoğrafçılık, kısa film, resim dallarında kurslar veriliyor.

Erzin Kaymakamlığı Proje Ofisiy'nin Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'ndan(DOĞAKA) 25 bin lira hibe alarak hazırladığı Eğitim, Kültür ve Sanat Evi, Kaymakam İskender Yönden, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Oruz, Belediye Başkan Vekili Hasan Gedik, Cumhuriyet savcıları, İlçe Sağlık Müdürü Aygül Üzer, daire müdürleri ve vatandaşların katıldığı törenle açıldı. Cumhuriyet Mahallesi Gökçeli Caddesi üzerinde bulunan Aktan Ökkeş Süzer Kütüphanesi’nin 4.katına kurulan Kültür ve Sanat Evinde eski dönem de kullanılan ev araç gereçleri sergileniyor. Yöresel kilim ve el işlerinin de sergilendiği kültür evi, otantik görünümüyle büyük ilgi görüyor.

Açılışı yapılan ve SODES'le birlikte yürütülecek olan proje kapsamında Kültür ve Sanat Evi, aynı zamanda bir okul işlevi de görecek. Yaşları 12-18 arasında değişen ilköğretim ve lise öğrencilerine burada, fotoğrafçılık, kısa film, resim, tiyatro dallarında uzman eğitimciler tarafından cumartesi ve Pazar günleri ücretsiz kurslar veriliyor. Düzenlenen kurslarla öğrencilere sanat sevgisinin aşılandığını belirten Kaymakam İskender Yönden, "Güzel çalışmaların yapılacağı bir yer olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bilgi, kültür insan olmanın gereği hepimize her zaman gereklidir. Bu merkezlerde bunlar sağlanacaktır. Kaymakamlık olarak bu tür sosyal projelere ağırlık veriyoruz. İnanıyorum ki Kültür ve Sanat Evi'nin açılışıyla Erzin’in kültür ve sanat hayatındaki eksikleri gidermek için yakalama fırsatı bulacağız. İnanıyorum ki, önümüzdeki günlerde de her türlü sahne sanatını sergilenebildiği bir kültür hizmet binasına en kısa sürede erişiriz." ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x