Mamak Belediyesi işitme ve konuşma engelliler için SMS hattı kurdu

20 Ocak 2013 Pazar 11:29

Mamak Belediyesi, işitme ve konuşma engelli vatandaşların belediye hizmetlerinden daha rahat yararlanması amacıyla Türk Telekom’la protokol imzaladı. Türk Telekom’un alt yapısından yararlanılarak oluşturulan 'Engelsiz SMS' sistemi ile işitme...

Mamak Belediyesi işitme ve konuşma engelliler için SMS hattı kurdu

Mamak Belediyesi, işitme ve konuşma engelli vatandaşların belediye hizmetlerinden daha rahat yararlanması amacıyla Türk Telekom’la protokol imzaladı. Türk Telekom’un alt yapısından yararlanılarak oluşturulan 'Engelsiz SMS' sistemi ile işitme ve konuşma engeli bulunan vatandaşlar, cep telefonlarından şikayet, istek ve görüşlerini Mamak Belediyesi’nin tahsis ettiği telefon hattına kısa mesaj ile gönderebilecek.

Sistemle işitme ve konuşma engelli vatandaşlar, cep telefonlarından, şikayet, istek ve görüşlerini belediyenin 0 312 368 85 47 numaralı hattına kısa mesaj olarak gönderecek. Sabit numaraya gelen kısa mesaj, bu sistemle Mamak Belediyesi’nin çağrı merkezi sisteminde görüntülenecek. Vatandaşların talepleri ilgili müdürlüklere iletilerek vatandaşa cevaplar kısa mesaj yoluyla verilecek. Ayrıca başta Akgül olmak üzere belediye bürokratlarının da kartvizitleri engelli vatandaşların okuyabileceği şekilde uygun hale getirilecek. Kartvizitte yer alan iletişim bilgileri bölümüne işitme ve konuşma engelli bireyler için SMS iletişim sisteminin numarası yer alacak.

Bu çalışma ile işitme ve konuşma engelli vatandaşların kendilerine daha kolay ulaşabileceğini aktaran Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Hepimiz birer engelli adayıyız. Vatandaşlarımıza hizmet verirken hiçbir zaman ayrım gözetmedik. Engelli vatandaşlarımızın hak ettikleri hizmeti eksiksiz olarak veriyoruz” diye konuştu. Vatandaşların bu çalışmadan haberdar olması için sivil toplum kuruluşlarının bilgilendirileceğini belirten Başkan Akgül, "Kurumlar ne kadar hassas davranırsa davransın asıl önemli olan bireylerde ve toplumlarda bu bilincin yaygınlaşması. Uygulamadan haberdar olunması için bastıracağımız broşürleri vatandaşlarımıza ulaştıracağız." dedi.

Sistem hakkında Akgül’e bilgi veren yetkililer, uygulamalı olarak sistemin çalışma şeklini göstererek Mamak Belediyesi’ne hassasiyetinden dolayı teşekkür etti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x