Melekbaba Türbesi yenileniyor

05 Ağustos 2015 Çarşamba 18:54

Malatya’nın Battalgazi ilçesindeki Melekbaba Türbesi yeniden düzenlenerek daha nezih bir görüntüye kavuşturulacak. Battalgazi Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, ilçedeki mahalleye ismini veren mezar çevresinde, Battalgazi Belediyesi...

Melekbaba Türbesi yenileniyor

Malatya’nın Battalgazi ilçesindeki Melekbaba Türbesi yeniden düzenlenerek daha nezih bir görüntüye kavuşturulacak.

Battalgazi Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, ilçedeki mahalleye ismini veren mezar çevresinde, Battalgazi Belediyesi tarafından yeni düzenleme yapılmak üzere çalışma başlattı. Çevreyolunun altında bulunan mahalleye ismini veren Melekbaba kabrinin yeri, Kuzey Kuşak yolunun geçmesi ve yol üstünde kalması nedeniyle değiştirilecek. Kabrin arkasındaki evin kamulaştırılması için bir takım çalışmalar yapıldı.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, türbe ile ve kamulaştırılacak yerde incelemede bulundu. Başkan Gürkan, burada yaptığı açıklamada, türbenin yeniden düzenlenmesinin planlandığını belirtti. Gürkan, "Melekbaba ismi ile anlaşıldığı gibi melek gibi bir insanın baba ünvanıyla tarikat mertebesindeki ifadesinin halk nezdindeki tezahürü olarak karşımıza çıkıyor. Burası bir semtte ismini vermiş bir mekan. Bu mekanın bakımsız olması noktasında daha düzgün bir hale getirilme konusunda neler yapabiliriz muhtarımızla birlikte bunun çalışmasını yapıyoruz. Bu bölgede kuşak yolunun geçmesi hasebiyle yol üzerinde kalması nedeniyle, Melekbaba mezarının arka tarafındaki evi kamulaştırarak Melekbaba’nın şahsına yakışır bir türbe olarak güzel bir kabir yapma aşamasındayız. Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, belediyemiz Kültür Müdürlüğüne verdiğimiz talimatlar doğrultusunda çalışmalarımızı başlatacağız” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x