MHP'li Akçay: Manisa sosyoekonomik gelişmişlik bakımından dengesiz

27 Aralık 2012 Perşembe 13:12

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, ilin sosyoekonomik gelişmişlik bakımından bir dengesizlik içinde olduğunu söyledi. Malta Parkı'nda basın toplantısı düzenleyen Akçay, Manisa’da 189 bin yeşil kartlı olduğunu kaydetti. Manisa il merkezinin...

MHP'li Akçay: Manisa sosyoekonomik gelişmişlik bakımından dengesiz

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, ilin sosyoekonomik gelişmişlik bakımından bir dengesizlik içinde olduğunu söyledi. Malta Parkı'nda basın toplantısı düzenleyen Akçay, Manisa’da 189 bin yeşil kartlı olduğunu kaydetti. Manisa il merkezinin sosyoekonomik gelişmişlik bakımından 25, ilçelerden Sarıgöl’ün 446., Köprübaşı’nın 539., Gördes’in 594. ve Selendi’nin 689. sırada yer aldığını belirterek, “Büyükşehir Yasası ile Manisa merkezde yaşayan vatandaşlarımızla bu geri kalmış diyebileceğimiz ilçelerimizde yaşayanlar aynı statüye ve aynı yükümlülüklere tâbi olacak.” dedi.

Milletvekili Akçay, Büyükşehir Kanunu ile bütün insanlara ama özellikle il merkezi dışında yaşayanlara yeni vergiler ve yükümlülükler getirildiğini ifade ederek, “Köylerimiz emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan reklam vergisi, haberleşme vergisi, yangın sigorta vergisi, bina inşaat harcı, imar haçları, işyeri açma harcı, hafta tatili çalışma ruhsatı harcı, hayvan kesimi, muayene denetimi, ölçü tartı aletleri muayene ücretleri, hattâ mezar yeri ücret tarifelerini ödeyecek. Bu vergileri halen ödeyen il merkezi, ilçeler ve beldelerdeki vatandaşlarımız ise yüzde 100'e varan artışla ödeme yapacak. Bu kanunla çiftçi ne çiftçilik ne ev, dam yapabilir ne de köyde yaşayabilir. Tüzel kişiliğinin kaldırılarak mahalleye çevrilmesi sonucu köyler, tamamen korunaksız ve talana açık hale getirilecektir. Artan yükümlülükler, köyleri yaşanmaz hale getirecektir. Bu nedenle kente göçler artacaktır.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de yaklaşık 700 bin basit usulde vergi ödeyen mükellef bulunduğunu aktaran Erkan Akçay, bunların tamamının küçük esnaf ve dar gelirli insanlar olduğunu söyledi. Bu kanunla yüz binlerce basit usul vergi mükellefinin gerçek usul vergi mükellefi haline geleceğini vurgulayarak Akçay, "Bunlar daha çok vergi ödeyecek, defter tutacak, çeşitli beyannameler verecek, muhasebe ücreti gibi yükümlülüklerin altına girecek." dedi.

Yorum Gönder

@name x