Mimarlık öğrencileri Osmanlı’nın zirve eserlerinde ders görüyor

20 Şubat 2013 Çarşamba 16:35

Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri, derslerinden birini Osmanlı döneminin zirve eserlerinde görüyor. Osmanlı devletine 92 yıl başkentlik yapmış olan Edirne’de bu döneme ait yüzlerce tarihi eser bulunuyor.Edirne'de; Dünya...

Mimarlık öğrencileri Osmanlı'nın zirve eserlerinde ders görüyor

Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri, derslerinden birini Osmanlı döneminin zirve eserlerinde görüyor. Osmanlı devletine 92 yıl başkentlik yapmış olan Edirne’de bu döneme ait yüzlerce tarihi eser bulunuyor.

Edirne'de; Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Selimiye ile birlikte çok sayıda cami, kervansaray, hamam, köprü ve sebil bulunuyor. Mimarlık Fakültesi’nde “Mimarlıkta Görsel Analiz Teknikleri” dersine giren Edirne Vakıflar Bölge Müdürü ve aynı zamanda Yüksek Mimar-Restorasyon Uzmanı olan Hayati Binler, derslerini sınıf yerine tarihi yapılarda veriyor.

Öğrencilerin kültür varlıkları konusunda bilgilenmeleri ve yetişmeleri için dersleri yerinde yaptıklarını belirten Hayati Binler, Selimiye Camii ve Külliyesi, kervansaraylar, hamamlar ve sebillerin mimari özelliklerini öğrencilere anlattığını söyledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x