Minik öğrenciler, milli kahramanları anasınıfında tanıyacak

22 Şubat 2013 Cuma 17:13

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Milli Kahramanlarımız Bizim Sınıfta' projesi, Zonguldak Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde eğitimcilere tanıtıldı. Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü...

Minik öğrenciler, milli kahramanları anasınıfında tanıyacak

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Milli Kahramanlarımız Bizim Sınıfta' projesi, Zonguldak Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde eğitimcilere tanıtıldı.

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü formatör öğretmenleri İlkay Solmaz ve Artuğ Solmaz, Ereğli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz İlköğretim Okulu'nda düzenlenen toplantıda, projenin oluşum süreci, içeriği ve nasıl uygulanacağı konusunda bilgi verdi.

İlkay Solmaz, yaptığı tanıtım sunumunda, projenin esas olarak ana sınıfı öğrencilerini kapsadığını dile getirdi. İçeriği açısından farklı branşlarda öğretmenlerin projenin oluşumuna katlı verdiğini ifade eden Solmaz, “Çünkü bu tekdüze bir proje değil. Anasınıfı eğitimi formatında öğrenciye sunulması gerekiyordu. Branşlarına göre, öğretmenlerimizin kimisi metinleri, şiirleri, tekerlemeleri yazdı, müzik öğretmenlerimiz müziğini oluşturdu, bazı öğretmenlerimiz oyun ve drama bölümünü oluşturdu. Sunulan proje mutlak bir kalıp değildir. Öğretmenlerimize bir fikir verme, örnek olma amacını taşımaktadır. Öğretmenlerimiz, bunlardan hareketle uygulama aşamasında kendilerinden bir şeyler katabilecek ve yeniden şekillendirerek öğrencilerine sunacaklardır.” dedi.

Tanıtım toplantısında, CD kaydı üzerinden konuşması sunulan Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli ise projenin yapılan bir araştırma sonucu gerçekleştirildiğini dile getirerek, “Yapılan araştırmada gördük ki özellikle okul öncesi ve ana sınıfı çağı çocuklarımızın çok büyük bir bölümü, özellikle TV ve sinema kültürünün de etkisiyle milli kahramanlarımızdan daha çok yabancı kahramaları tanıyor ve onları rol model alıyor. Araştırmada ortaya çıktı ki çocuklarımızın sadece yüzde 14'ü milli kahramanlarımızı bilebiliyor. Proje, bu ihtiyaçtan kanaklandı. Projenin ilk aşamasında, milli masal kahramanımız Keloğlan'ın tanıtımı yapılacaktır. Bunun için her türlü görsel, işitsel, yazınsal materyal hazırlanmıştır. Ardından, 23 Nisan tarihini içine alacak bir dönemde ulu önder Atatürk'ün tanıtımı yapılacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Projejenin detaylarına ilişkin sunumlarla devam eden tanıtım toplantısında, Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Naci Kılıç, bazı şube müdürleri, okul müdürleri ve yöneticileri ile okul öncesi ve ana sınıfı öğretmenleri hazır bulundu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x