Müftülük, Suriye’ye yardım kermesi öncesinde kadınlar için konferans düzenledi

14 Şubat 2013 Perşembe 16:08

Antalya Müftülüğü, 12 sivil toplum kuruluşuyla birlikte 16 Şubat Cumartesi günü gerçekleştireceği Suriye’ye yardım kermesi öncesinde ‘infak’ konulu konferans düzenledi. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) konferans...

Müftülük, Suriye'ye yardım kermesi öncesinde kadınlar için konferans düzenledi

Antalya Müftülüğü, 12 sivil toplum kuruluşuyla birlikte 16 Şubat Cumartesi günü gerçekleştireceği Suriye’ye yardım kermesi öncesinde ‘infak’ konulu konferans düzenledi.

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) konferans salonunda, kadınlara yönelik konferansın konuşmacısı Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Ülfet Görgülü oldu. Görgülü’den önce konuşan Antalya İl Müftü Vekili Mustafa Aydın, konferansın kermese ön hazırlık olduğunu, infak konusunun zihinlere yerleşmesini arzu ettiklerini söyledi. Konuşmasında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eğitim programlarına ağırlık verdiğini dile getiren Aydın, "Dünya değişiyor, ülkemiz de hızla değişime ayak uyduruyor. Ülkemiz insanlarının maddi refahı değişirken, bu değişime paralel dini, manevi, ahlaki ve ibadet hayatı da değişiyor. Bir ülkede maddi kalkınmanın yanında manevi hayatını eğer ihmal ederseniz ahlaken yüceltmezseniz. O ülkenin ayakta durması mümkün değildir. Onun için manevi kalkınmayı sağlayacak ve sosyal sorumluluk projelerine devam edeceğiz." diye konuştu.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Ülfet Görgülü, Allah’ın rızasını kazanmak amacıyla muhtaç ve yoksul kişilere yapılan para veya maişet yardımının, onların geçimini sağlamanın, hayır yolunda harcama yapmanın ‘infak’ olarak tarif edildiği bilgisini vererek, "Bilindiği gibi, insanın sahip olduğu her şeyin tek ve asıl sahibi Allah’tır. Bu nedenle insanın emaneten sahip olduğu malını asıl sahibi olan Yaratıcı’sının gösterdiği istikamette kullanması kulluğun bir gereğidir." dedi.

Kur’an-ı Kerim’in pek çok ayetinde, varlıklı müminlere Allah yolunda infak yapmalarının emir ve tavsiye edildiğini, Allah yolunda harcayanların övüldüğünü işaret eden Görgülü şöyle devam etti: "İnfak eden mümin ahretine yatırım yapmış olur. Fani olan malı, mülkü bakiye çevirmiş olur. Fakir kelimesinin semantik anlamlarından biri de ‘omurgası kırık’ demektir. Rabbimiz bizim o kırığın farkına varmamızı istiyor. Vermek, farkında olmakla başlar. Hepimizin bu dünyada birilerine Hızır olma sorumluluğumuz var. Yeryüzünün tamamında bu iyilik ve infak seferberliğini başlatmaya ihtiyacımız var."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x