Muğla'da akıllı trafik sinyalizasyon sistemi başladı

04 Ağustos 2015 Salı 15:17

Muğla'nın Menteşe ilçesinde, sinyalize kavşaklardaki ışık sürelerini düzenleyerek trafik yükünü azaltmak üzere araba sayımları yapılmaya başladı. Böylece sinyalize kavşaklarda hızlı ve güvenli trafik akışını sağlamak, uygun yeşil...

Muğla'da akıllı trafik sinyalizasyon sistemi başladı

Muğla'nın Menteşe ilçesinde, sinyalize kavşaklardaki ışık sürelerini düzenleyerek trafik yükünü azaltmak üzere araba sayımları yapılmaya başladı. Böylece sinyalize kavşaklarda hızlı ve güvenli trafik akışını sağlamak, uygun yeşil ışık sürelerini belirleyerek zaman kaybı, çevre kirliliği, gereksiz yakıt sarfiyatı gibi olumsuzlukları önlemek amaçlanıyor.

İlk olarak Sanayi Kavşağı'na yerleştirilen balıkgözü kamera sayesinde, geçen arabalar kontrol edilerek trafik akış yönü, araba sayıları, trafik akış hızları gibi kavşak tasarımında önemli konularda veriler alınacak. Ulaşım Dairesi Başkanı Alper Kolukısa, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Trafik düzenlemesi için büyük öneme sahip araç sayımlarına, Menteşe ilçemizdeki Sanayi Kavşağı'na yerleştirdiğimiz kameralı sistemle başladık. Araç sayma sistemi sayesinde görüntünün, web tabanlı olarak herhangi bir yol kesitinden geçen araçların 7/24, her türlü hava koşulunda sayılabilmesi ve elde edilen sayım sonuçlarının istediğimiz bir merkeze kablolu/kablosuz olarak iletilmesi sağlanmış olacak. Uygulamamız, diğer ilçelerimizdeki kavşaklarda da devam edecek."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x